Vitaminler ve Saglıklı Lida

A: Retinol: Göz, cilt sağlığı, dokuların yenilenmesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kansere karşı etkilidir. Deri ve mukus membranların bakterilere karşı direncini ve kandaki akyuvarları güçlendirerek, vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Koyu yeşil yapraklı bitkilerde bulunur, ama çiğ yenmesi koşuluyla. Anti tümör aktiviteleri hızlandırır. Beta karoten, vitamin A’mn sebze ve meyvelerde bulunan öncülüdür. Sigara dumanı, ozon ve hava kirliliğine karşı korur. Vitamin A gibi depolanmaz, gereksinme olduğunda karaciğer tarafından A vitaminine dönüştürülür. En önemli zayıflama yöntemlerinden birisi ise lida ile bitkisel zayıflamadır.
B1: Tiamin hidroklorür: Yağ, protein ve karbonhidratların işlenmesi için gereklidir. Eksikliği adale zayıflamasına, kramplara neden olur.
B2: Riboflavin: Amino asit, yağ, B6 ve folik asidin asimilasyonu için gereklidir. Bir enzim kofaktörüdür. (enzim hazırlanmasında gerekli)
B6: Pridoksin hidroklorür: Amino asitlerin yapımı, protein metabolizmasında rol oynar ve gıdaların enerjiye dönüşmesini sağlar. Enzim kofaktörüdür.
B9: Folik asit: Hücre gelişimi için özellikle hamilelerde ve kalp hastalıklarına karşı koymada gereklidir.
B12: Siyankobalamin: Kan yapımında, alyuvarlar hücrelerinin yapımında önemli rol oynar ve sinir sistemini güçlendirir. Folik asitle birlikte kalp hücreleri üstünde koruyucu rolü saptanmıştır.
C: Askorbik asit: Kollajen ve bağlayıcı doku, kemik, diş yapımında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Akyuvarların aktivitesini artırır. Suda eriyen bir vitamin olduğu için tüm vücut sıvılarında, kornea dahil bulunur. Antioksidan özelliğinden dolayı bizleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı korur. Kış aylarında sağlığımızın korunmasında önemli rol oynar. C vitamini, demir ve E vitamininin emilmesi için gereklidir. Alzheimer’den korunmak için C ve E vitamini kombinasyonu önerilmektedir.

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.