Öncelikle Sebze ve Meyve

Daha az kalori alarak kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olabilir ve böylelikle kilonuzu ve bel ölçünüzü kontrol etmenize yardım edebilir. Beslenmenize çeşitlilik katabilir ve tabağınızı canlandırabilir. Lida Yosun Kapsülü ile de bunu garanti altına alabilir. Düzenli bir yeme alışkanlığı elde edebilirsiniz.

Fark ettiyseniz, “meyveler ve sebzeler” deyip duruyorum. Bitkiler tarafından üretilen bir, iki ya da on maddeyi içeren haplar bunları yapmaz. Neden? Bitkiler öyle gözüküyor ki insan bedeninde biyolojik olarak aktif sayısız bileşik meydana getirmektedir. Şimdiye kadar bunların sadece küçük bir kısmı sebzelerin ve meyvelerin sağlığa faydalarından sorumlu unsurlar olarak etiketlendi kimi zaman da şaşırtıcı derecede az sağlam bulguya dayanılarak. Bu fıtokimyasalların (kelime anlamı bitkiler tarafından yapılan kimyasallardır) büyük çoğunluğu daha keşfedilmeyi, adlandırılmayı, kimyasal karakter analizinin yapılmasını ve biyolojik açıdan değerlendirilmeyi bekliyor. Çok büyük olasılıkla şimdi sıralanan faydalar bitkilerde bulunan pek çok farklı maddeden ve muhtemelen aralarındaki etkileşimden kaynaklanıyor.
Bir botanik uzmanına göre, meyve her türlü bitkinin tohum içeren kısmıdır. Sebze de kalanlardır: yapraklar, saplar, çiçekler, kökler ve yumrular. Mutfakta işler biraz karışır, çünkü yaygın şekilde sebze olarak adlandırdığımız pek çok bitki teknik olarak meyvedir. Sadece birkaçını sayarsak, avokado, salatalık, patlıcan, kabak ve domatesteki çekirdekleri düşünün. Bu kitapta ben meyvelerin şekerli tada sahip, tadı yapmak ya da atıştırmak için uygun besinler sayıldığı, sebzelerin de tuzlularla bir tutulduğu, salata ya da yemek tipi gıdalar olarak anlaşıldığı mutfak konseptine bağlı kalacağım.
Patatesi, Amerika’da en popüler sebze olsa da sebze grubuna dahil etmiyorum. Patates, Amerikalılar İçin Beslenme Rehberinde adı anılan birkaç sebzeden olsa da, Tarım Bakanlığı patates kızartmasında kullanılan hamur kaplı donmuş patatesi taze sebze savsa da bu tutumumda kararlıyım. Pirinç ve makarna gibi patates de büyük oranda kolay sindirilen nişastadan oluşur. Araştırmalar, diğer sebze ve meyveler tüketildiğinde görülen sağlık faydalarıyla patates yemek arasında bir ilişki olmadığını gösteriyor.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.