Lida ile İlaç Kullanımı

Lida ile İlaç KullanımıDiyelim ki yolda yürürken birden ayağınızı burktunuz ya da çite takılıp ayağınızı kestiniz. Hasarı algılayan öncü kuvvetler hemen alarm zillerini çalacak ve düşmana karşı savaş ilan edeceklerdir. Hasarlı bölgeden salgılanan prostoglandin ve leukotrien adı verilen maddelere “enflamatuar haberciler” diyoruz. Bu kimyasallar, bir yandan beyne uyarı götürürken, bir yandan da hasarı onarmak için çalışmaya başlarlar.

Prostoglandin’ ler, hasarlı bölgedeki kan damarlarını genişleterek bölgeye kan akışını artırırlar. Hasarı onarıcı, mikropları yakalayan koruyucu akyuvarlar (askeri birlikler) hızla savaş bölgesine gönderilir. Kan akışının artmasına bağlı olarak hasarın olduğu yerde kızarıklık ve şişlik oluşur. Prostoglandin’ lerin bir diğer görevi “ağrı” oluşturmak yoluyla bölgede olağanüstü hal ilan etmektir. Bu yolla savaş alanının başka amaçlarla kullanılmamasını sağlarlar.

Prostoglandin’ ler salgılanmasaydı, burkulan ayağımızın üzerinde koşmaya devam ederdik ki, bu da hasarın daha büyümesine neden olurdu. Aspirin başta olmak üzere kullandığımız ağrı gidericiler, işte bu prostoglandin’ lerin üretimini engellerler. Bu tip ilaçları lida ile beraber kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Leukotrien adı verilen haberciler ise, mikroplara saldıracak koruyucu akyuvarların (askeri birliklerin ve silahların) hızla bölgeye gönderilmesinden sorumludur. Astım ve kronik bronşitli hastaların kullandığı “Singulair” adlı ilaç, leukotrien etkisini engelleyerek “enflamasyon“u azaltır. Bu tip ilaçlarda lida hapı ile beraber kullanılmadan önce araştırmayı gerektirir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.