Lida Destekli Rejimlerde Balık Tüketimi

Lida destekli rejimlerde balık tüketimiOkyanus somonu ve diğer yağlı balıkları sağlıklı gıda maddesi veya tıbbi etkinliği olan gıda maddeleri kılan en önemli etken, omega 3 yararlı yağlarını bol miktarda içermeleridir. Ancak satın alırken dikkat etmeniz gerekli önemli nokta yağlı balığın anlaşılabilmesi ve lida ile tüketmeye uygunluğdur.

Markette hangi balığın daha yağlı yani omega 3 yönünden zengin olduğunu anlamak ve ona göre lida diyetini desteklemek için satın almak zorundasınız. Öncelikle daha önceki yayınlarımda da değindiğim üzere, pişirme sonrasında balık etinin rengi ne kadar kirli beyaz, gri veya pembemsi kırmızımsı ise bu etler o kadar fazla omega 3 yağları içermektedir. Örnek olarak somonu pişirdikten sonra pişirme öncesindeki gibi etinin pembe kırmızı renkli olduğunu görürsünüz, işte bu özelliği onun omega 3 yağları yönünden de zengin olduğunun işaretidir. Bu balıklar lida diyet hapı ile desteklenen diyetlerde uygundur.

Hamsi, istavrit, uskumru, palamut, lüfer gibi diğer yağlı balık etleri ise pişirilmeyi takiben kirli beyaz veya gri kahverengimsi renkler sergiler. Bu renkler onların omega 3 yağlar yönünden zengin olduğunu gösterir. Tüm bu balık türlerine dikkat edecek olursanız hepsi de yassı ve elips şeklinde ve pullu yapısı zengin balıklardır. Buna karşılık aynı türün tipleri arasına bile omega 3 yağ miktarı lida kullanımı sırasında farklılık gösterebilir.

Örneğin okyanus somonu ile Karadeniz somonu arasında omega 3 yağ miktarı yönünden lida kullanımında önemli bir farklılık vardır. Okyanus somonu yerli somondan yaşadığı suyun daha düşük derecede olması dolayısı ile daha fazla omega 3 yağa sahiptir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar okyanus somonunu yerli somona yani Karadeniz somonuna tercih etmeniz, daha fazla omega 3 almanıza ve böylelikle balık etinden daha çok yararlanmanız açısından önemlidir. Omega 3 yağ yönünden yetersiz beslenmenin, yani balık yağı omega 3′ leri içeren balık etleri ve lida yönünden yetersiz beslenmenin kronik yorgunluğa, depresyon, kabızlık, saç ve tırnak zayıflığı, eklem iltihaplanmaları ve deri kuruluğuna neden olabileceğini unutmayın.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.