Kuruyemişler, tohumlar ve kalp sağlığı

220.000’den fazla kişiyle yapılan çalışmalar göstermiştir ki “kuruyemişli” diyetler, Amerika’da yaşayan erkek ve kadınlardaki başta gelen ölüm sebebi olan kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Bu bize şaşırtıcı gelmemeli: Kuru yemişler güçlü antioksidan ve anti-iltihapsallardır ve pek çok hastalık gibi kalp hastalığı da iltihapsal bir hastalıktır. Örneğin şu bulgulara bir göz atalım:
Meşhur Seventh Day Adventists Study (Yedinci Gün Adventist’leri Çalışması) on iki yıllık bir dönem süresince otuz binden fazla kilise üyesini takip etti. Sonuçlara göre sağlıklı bir yaşam süren, çoğunluğu vejetaryen olan bu grupta bile haftada en az beş kez kuruyemiş yiyenlerde koroner kalp hastalığından (KKH) ölüm riski, haftada birden daha az sıklıkta kuruyemiş yiyenlere göre yüzde 48 azalmıştır. Ölümcül olmayan kalp krizi riskleri de yüzde 51 oranında azalmıştır. Üç binden fazla Afrikalı-Amerikalı erkek ve kadın ile yapılan bir çalışmada haftada en az beş kez kuruyemiş tüketen kişilerde KKH’ dan ölüm riski, haftada birden daha az tüketenlere göre yüzde 44 azalmıştır.
• On dört yıl süren seksen altı binden fazla kadının katıldığı Hemşire Sağlığı çalışmasının sonuçları, haftada 150 gramdan fazla kuruyemiş tüketen kadınların KKH riskinin, ayda 30 gramdan daha az tüketenlere göre yüzde 35 azaldığını göstermiştir. (Benzer azalmalar KKH’den ölüm riski ve öldürücü, olmayan kalp krizi riskinde de görülmüştür) Yirmi bir binden fazla erkekle yapılan on yedi yıllık Doktor Sağlığı Çalışması’nda, haftada en az iki kez kuruyemiş tüketenlerde, nadiren kuruyemiş yiyenlere göre kalbe bağlı hastalıklardan ani ölüm riski yüzde 53 azalmıştır. (Öldürücü olmayan kalp krizi ya da ani olmayan KKH ölümü riskinde önemli bir azalma olmamıştır.)
Kuru yemişler, benzersiz protein, yağ, sterol ve vitamin içerikleri sayesinde kalp sağlığını geliştirmektedirler:
• Kalbe yararlı proteinler. Çoğu kuruyemiş arginin bakımından zengindir. Arginin kolesterol seviyelerini düşüren, nitrik oksidin öncüsü olarak kan damarlarını genişleten ve böylece kan basıncını, anjina, konjestif kalp yetmezliği ve kalp krizi riskini azaltan bir amino asittir.
• Kalbe yararlı yağlar. Kuruyemişlerdeki yağların çoğu, kan kolesterol seviyelerini azaltan çoklu doymamış omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin çeşitlerini içermektedir. Pek çok klinik çalışma badem, fındık, macadamia fındığı, yer fıstığı, pikan cevizi, Antep fıstığı ve cevizin kolesterol düzeyi normal olan kişilerde ve yüksek olan kişilerde toplam kolesterolü ve LDL kolesterolü azalttığını göstermiştir. Kuruyemişlerdeki yağlı bileşikler olan fitosteroller, anjine, felç ve kalp krizine neden olan atar damar duvarlarındaki yağ birikimini önlemektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.