Keyif Koşullanması ve Lida Etkisi

Lida diyeti neden keyif yiyeceği sizin için makarna ve peynirken, kardeşiniz için rulo köftedir? Pek çok kişi bunun cevabını veremez. Keyif yiyeceği ilintileri neredeyse daima bilinçaltında şekillenir.

Bu ilintilerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlayabilmek adına, laboratuarımda “merdiven” adı verilen bir derinlemesine görüşme yöntemi kullanılıyor. Merdiven, insanların bir yiyeceğin ya da ürünün karakteristiği ile o yiyeceğe ya da ürüne karşı hissettikleri atasında kurdukları derin bağlantıları ortaya çıkarmaya yarayan bir tekniktir. Laboratuarımdaki araştırmacılara öğrettiğim ilk yöntem budur. Onu aynı zamanda, Tüketici Tercihlerini Anlamak adlı dersimi alan 1500 İşletme Yüksek Lisans öğrencisine de öğrettim.

Lida zayıflama hapı merdiven görüşmesi, bir insanın herhangi bir yiyecekle ilgili serbest çağrışımlarını düzenlemenin bir yoludur. Bir psikanalist, bilinç düzeyinde görünmeyen içgörüleri ve bağlantıları keşfetmek için, koltuktaki hastasından serbest çağrışım yapmasını ister. Merdiven yöntemi de, benzer bir fonksiyona sahiptir, ama tek farkla… Bİz bir problemin kaynağına inmek yerine, kişinin belli bir yiyeceğe tutkun olmasının en derindeki sebebini araştırıyotuz.

Lida kapsül işe belli keyif yiyeceklerini neden sevdiklerini sormakla başlıyoruz ve yaklaşık 45 dakika boyunca “Bu yiyecek sizin için neden Önemli?” veya “Bununla ne demek istediniz?” gibi sorular sormaya devam ediyoruz. Keyif yiyeceğine dair zihinlerindeki tüm çağrışımların kalabalık ve okunması neredeyse imkansız bir haritasını çıkarana kadar, söyledikleri her şeyi daha önceki açıklamalarıyla ilişkilendiriyoruz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.