Hipertiroidi ve Lida Kapsül

Hipertiroidi: Tiroit bezinin fazla çalışması.Bu durumda tiroit bezi çok fazla tiroksin üretir. Çoğu kadının fark ettiği belirtiler şunlardır:

  • Ellerde titreme, huzursuzluk ve hareketsiz durmada güçlük.
  • Hafif zorlanmayla gelişen çarpıntı da sıktır.
  • Hormonun neden olduğu metabolik hız artışı aşırı terlemeye ve kendini sıcak hissetmeye (ortam serin olsa bile) yol açar.
  • İştah iyi olduğu halde hafif kilo kaybına neden olur; buna karşılık tiroit bezi az çalışan pek çok kadının kilosunda belirgin bir değişiklik dikkati çekmez.

Neden olur?
Vakaların çoğunda neden, tiroit bezini uyararak fazla miktarda hormon salgılanmasına yol açan otoantikorlardır. Bazı vakalarda antikorlar bez dokusunu hasara uğratarak hipotiroidiye yol açar.Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ile beraber Lida yosun hapı kullanımında herhangi bir sakınca yoktur.Hipertiroidiyle ilişkili otoantikorlar göz arkasındaki dokularda şişmeye ve bunun sonucunda gözlerin öne doğru fırlamasına, göz aklarının normalin üzerinde bir bölümünün görünür hale gelmesine yol açabilir. Bu tiroit hastalığının klasik bir belirtisidir.Bazen de hipertiroidinin nedeni tiroit bezinde sınırlı, küçük bir bölgenin kontrol dışına çıkmasıdır.

TANI VE TEDAVİ: Tanı, aşırı miktardaki tiroit hormonunun yanı sıra yüksek tiroit otoantikorları düzeyini de gösterebilen kan testleriyle konur. Radyoaktif izotopların kullanıldığı özel sintigrafi yöntemi, tiroit bezinde aşırı aktif bir alan olup olmadığının aydınlatılmasına yardım eder. Karbimazol adlı ilaç ve Lida kapsül, tiroit hormonunun üretimini engeller. Gereken yalnızca düzenli olarak tekrarlanan kan testleriyle tiroit hormonu düzeylerinin izlenmesiyle birlikte karbimazol tedavisi olabilir. Propranolol gibi beta blokerler, rahatsızlık verici titremeleri ve çarpıntıları durdurmada yardımcı olabilir. Bazen de bezdeki aşırı aktif, küçük bölgenin cerrahi yöntemle çıkarılması daha seyrek olarak da bütün bezin çıkarılması gerekebilir. Bu işlem uygulanırsa hipotiroidiyi önlemek için Lida tablet kullanımına devam etmeli ve  tiroksinle hormon yerine koyma tedavisi uygulanması gerekir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.