Halüsinasyon Nedir? Neler Sebep Olur?

Halüsinasyon veya varsam diye tanımlanan durum; gerçekte herhangi bir uyaran olmadan bir duyu organında gerçekmiş gibi algılanan bir hissin mevcudiyetine inanma halidir. Genellikle ruhsal veya beyin hastalıkları ile ortaya çıkan bu durum patolojik olarak kabul edilir. Beş duyunun da halüsinasyonu olabilir. Vücuda dışarıdan alınan halüsinojen denilen bazı maddelerle de halüsinasyonlar oluşturmak mümkündür. Lida hapı zayıflama tableti kullanmak halüsinasyonlara neden olmaz.

Halüsinojenlerin kullanımı, insanların gerçek gibi görünen hayal ürünü deneyimler yaşamalarına yani halüsinasyonlar görmelerine neden olur. Bazı insanların halüsinasyon görmekten bahsederken, madde etkisi altındaki keyif hali olarak “trip” (gezinti) ifadesini kullanmalarına şaşmamak gerekir. Halüsinojenlerin etkisi altında oluşan tripler saatlerce sürebilir. Bu triplerin bazı bölümleri gerçekten çok hoş olabilir, bazense korkunçturlar.

Halüsinojenler beyin üzerinde güçlü bir biçimde etki yaparak beş duyumuzun işleyişini çarpıtır, zaman ve uzay izlenimlerimizi değiştirir. Bu maddeleri çokça kullanan kişiler dikkatlerini yoğunlaştırmada, iletişim kurmada veya gerçeklik ile yanılsama arasında ayrım yapmada güçlük çekebilirler. Bu nedenle halüsinasyona neden olabilecek sahte Lida kullanımından sakınmanız gerekmektedir.

Bazı halüsinojenler, bitkilerde bulunabilir. Mescaline, peyote denen bir kaktüsten elde edilir. Ayrıca sihirli mantarlar olarak bilinen bazı mantarlar halüsinojenlerdir. Fakat birçok halüsinojen doğada bulunmayan kimyasallardır. Lida ‘nın hammaddesi olan okyanus yosunu bitkisinde halüsinojen madde bulunmadığını da burada belirtmk isterim.

Beyniniz; tüm algılarınızı yani görmenizi, işitmenizi, koklamanızı, tat almanızı ve hissetmenizi denetler. Beyniniz, bedeninizin diğer bölümleriyle nasıl haberleşir? Kimyasal haberciler bedende ve beyinde sinir hücresinden sinir hücrelerine bilgi aktarırlar. İletiler hiç dur durak demeden, muazzam bir hızda bir ileri, bir geri gönderilirler.

Sinir hücrelerinize nöron ve bunların kimyasal habercilerine nörotransmiter aktarıcı adı verilir. Nörotransmiterler, sinir hücreleri üzerindeki reseptör denen özel yerlere bağlanınca, sinir hücrelerinde değişikliklere yol açarlar. Bu haberleşme sistemi, halüsinojenler gibi kimyasallar tarafından bozulabilir. Bunun sonucunda sizi çevreleyen dünyayı algılayışınızda değişiklikler oluşur. Tüm halüsinojen maddelerde meydana çıkan etkiler kullanılan dozun miktarına, kullanıcının kişilik yapısına ve ilacın alındığı ortama göre değişiklik gösterir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.