Gebelikde En Sık Karşılaşılan Problemler

Gebelik bir hastalık değildir; bir kadın için çok doğal bir durumdur ve pek çok kadın içinse keyiflidir. Birçok kadın gebelik sırasında Lida inceltici hap kullanmak sakıncalı olabilir. Kadınlar vücut şeklindeki bu büyük değişiklikle nasıl başa çıkacakları konusunda endişelenseler de bu değişimin yavaş yavaş ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Karnınızda fark edilir bir tümsek oluştuğunda olasılıkla yeni yuvarlak hatlarınızı hayranlıkla seyrediyor ve o tümseğin daha da büyümesini diliyor olacaksınız!

Benzer şekilde başlangıçta doğum ağrıları ve doğumla ilgili endişeler normal olsa da 9 ay sonra doğum gerçekleştiğinde hiç de o kadar zor olmadığını fark edersiniz. Doğum yalnızca atlatmanız gereken bir olaydır ve bu kadar çok sayıda kadının ikinci çocuğuna hamile kalması, doğumun sanıldığı kadar da kötü bir tecrübe olmadığının kanıtıdır!

Gebelik genel olarak 3 evreye ayrılır; bu evrelere trimester denir. Çok şaşırtıcı da olsa pek çok kadın için en kötü dönem ilk 12 haftadır ve bu dönemde Lida kapsül  kullanmayınız. Dışarıdan bakıldığında görünüşünüz aynı olduğu halde (büyüyen göğüsleriniz dışında) kendinizi çok farklı hissedebilirsiniz.

Bu dönemdeki başlıca sorunlar şunlardır:

  • Yorgunluk, tükenmenin sınırında olmak: Normal bir gün geçirdiğinizde bile saat 20.00’de piliniz bitebilir ve gözünüz yataktan başka bir şey görmeyebilir ve bu yorgunluk Lida tablet kullanmak ile çözülemez, bu nedenle kullanmayınız.
  • Sabah bulantıları: Kadınların yaklaşık yarısında sabah bulantıları olur; bazılarındaysa bu bulantılar çok kötüdür ve gün boyu sürer. Buna karşılık çoğu kadında bu ataklar baş dönmesi ya da bulantının da eşlik ettiği ilk 12 hafta içinde olur.
  • Yiyip içtiklerinize dikkat etme zorunluluğu: iç organların (kalp, akciğerler, beyin), omurganın, kol ve bacakların asıl gelişimi ilk 12 hafta içinde olur. Bu dönem bebeğin, enfeksiyonların yanı sıra alkol ve ilaçların oluşturacağı hasara en duyarlı olduğu aşamadır. Güvenirliğinden emin olmadığınız hiçbir ilacı kullanmayın (bitkisel ilaçlar da dahil) ve size ya da bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonları taşıyabilecek besinlerden uzak durun.

TESTLER VE KONTROLLER: Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra hekiminizden randevu alın. Acele etmenize gerek yok, 6-7 haftalık bir süre yeterince iyidir, İngiltere’de gebelik sırasında ve sonrasındaki bir yıl içinde reçeteye yazılan ilaçlar ve diş bakımı ücretsizdir, ilk yapılacak inceleme bebeğin erken dönemdeki gelişimini (ve kaç bebek olduğunu!) kontrol etmeye yönelik olan ultrasonografidir. Bu genellikle 11.-12. haftalarda yapılır. Ancak herhangi bir kanamanız olursa ya da daha önceden düşük yaptıysanız daha erken de yapılabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.