Lida – Ucuz ve Orjinal Lida http://www.ucuzlida.com Hem keseniz, hem aklınız rahat olsun diye! Sat, 29 Jun 2013 12:00:50 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.3 Zayıflama hapı lida http://www.ucuzlida.com/zayiflama-hapi-lida.html http://www.ucuzlida.com/zayiflama-hapi-lida.html#respond Sat, 09 Feb 2013 11:36:45 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4144 Kullanılan zayıflama ürünleri içerisinde en çok rabet gören ürün olma yolunda hızla ilerleyen Lida zayıflama hapı günümüzde özellikle bayanların kilo problemini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Mevcut kilo fazlası fazlası az olan kullanıcılar kilo vermekten çok form koruma amaçlı olarak kullanmaktalar. Lida kapsül ihtiva ettiği içerkle aslında daha fazlasını yapabilecek güçtedir. 15+ kilo fazlası olan bir kişi Lida hap kullanarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde bir aylık bir süre diliminde istediği kiloya inebilir ve kullanım talimatlarına uyduğu sürece bu kiloda sabit olarak kalabilir.

Çağımızın hastalığı obezitede Lida kullanımı genişletilebilir. Obezitenin getirdiği sürekli yemek yeme hissini lida zayıflama hapı tersine çevirerek yeme istediğini en aza indirebilir. Bu şekilde çağımızın vebası olarak adlandırılan obezite hastalığı tarihe karışabilir. Bilindiği üzere obezite hastalığı ülkemizde de gittikçe hızlı yükselen bir oranlar yaygınlaşmakta. Bu hastalığın önüne geçilebilmesi için lida kapsül kullanımı tavsiye edilmektedir.

Lida hapı kullanan bir çok kullanıcı mucize ürün olarak adlandırdı lida’ yı. Sadece günde bir kapsül alarak mucizesine sizde tanık olabilirsiniz. Kullanımı sırasında ve kullanmadan önce kesinlikle kullanım talimatı, yan etkileri, kimler kullanamaz gibi uyarı bölümlerini dikkatlice okuyunuz ve burada yazanlara harfiyen uyunuz. lida zayıflama kapsülünden maksimum etkiyi görebilmeniz için uzman kişilere danışabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız söz konusu ise kullanmadan önce doktorunuza başvurabilir, kullanımı konusunda vücudunuzun elverişli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

]]>
http://www.ucuzlida.com/zayiflama-hapi-lida.html/feed 0
Fazla Kilolara Neden Olan Davranışlar http://www.ucuzlida.com/fazla-kilolara-neden-olan-davranislar.html http://www.ucuzlida.com/fazla-kilolara-neden-olan-davranislar.html#respond Tue, 08 Jan 2013 23:10:17 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4089 Prof. Pasinetti tarafından yapılan bir çalışmada, beyninde Alzheimer plakları oluşturulan fareler iki gruba ayrılmış, birFazla Kilolara Neden Olan Davranışlar gruba diğerine göre %30 daha düşük kalori verilmiş; 9 ay sonra yapılan incelemede düşük kalori (daha az yağ ve şeker) ile beslenen farelerin beyinlerindeki plakların azaldığı görülmüştür. Indiana Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada da kan basıncı yüksekliği, yağlı beslenme ve yüksek kolesterolün bunama ve Alzheimer riskini 210 misli artırdığı gösterilmiştir. Düşük kalorili beslenme yerine lida kullanmak daha mantıklı bir zayıflama çözümüdür.

Beşon milyon yıl önce yaşayan atalarımızın uzun süreli açlık dönemleri yaşadıklarını biliyoruz. Muhtemelen doğanın canlandığı bahar ve yaz aylarında iyi besleniyor, kışın gıda bulmakta zorlanıyorlardı. Vücudunuzu, zengin bir Orta Çağ kasabası gibi düşünün, üretiyor ve komşu köylerle ticaret yapıyorsunuz.

Her şey bol olduğu için herhangi bir kısıtlama yapmanız gerekmiyor. Ambarlarınızdaki yiyecekleri, deponuzdaki suyu esirgemeden harcıyorsunuz. Derken bir gün surlardaki nöbetçiler düşman ordusunun yaklaştığını haber veriyor. Ne yaparsınız? Elinizdekileri daha dikkatli kullanmaya çalışarak kuşatılan kale halkının ömrünü uzatmaya çalışırsınız.

Bolluk günlerinde bir’iki haftada boşalan ambarınız, aldığınız tedbirler sayesinde size aylarca yeter. Az yiyen insanın vücudu, aynı düşman kuşatmasındaki kalenin komutanı gibi ciddi önlemler alır, lüzumsuz sarfiyatı kısar, bu da ömrünüzün uzamasına neden olur. Günümüzde, fiziksel şartların eskiye göre çok iyi olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu bizi tembelliğe itiyor, bakkala giderken arabaya bindiğimiz yetmezmiş gibi, beş dakikalık yolda arabanın klimasını çalıştırıyoruz. Lida ile verilmeye gerek duyulan kiloların sebebi bu tarz davranışlardır.

]]>
http://www.ucuzlida.com/fazla-kilolara-neden-olan-davranislar.html/feed 0
Lida Kullanıcı Tavsiyeleri http://www.ucuzlida.com/lida-kullanici-tavsiyeleri.html http://www.ucuzlida.com/lida-kullanici-tavsiyeleri.html#respond Tue, 01 Jan 2013 16:40:17 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4088 Lida Kullanıcı TavsiyeleriArachidonic acid, aynı şeker ve kolesterol gibi makul miktarlarda vücut için yararlı, buna karşılık fazla miktarlarda alındığında enflamasyonu kamçılayan, yaşlanmamıza neden olan bir maddedir. Bu sebeple bu maddeleri lida kullanımı sırasında aşırı miktarda almayınız. Kanımızdaki AA seviyesinin yükselmesi, savaş çığırtkanı enflamatuar haberci üretimini artırarak sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.

Dr. Aldo Ferretti ve arkadaşlarının 1997 yılında yaptığı bir araştırmada bir gruba günde 1.500 mg, diğer gruba günde 210 mg arachidonic acid içeren bir diyet verilmiş, fazla AA alanların enflamasyon bulgularında %41′ lik bir artış saptanmıştır. Bu sebeple lida kullananlara böyle bir diyet tavsiye etmiyoruz.

Alzheimer hastalığını tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Genetik miras, hastalarda yalnızca %25 civarında rol oynar. Aynı kalp hastalığı gibi Alzheimer olmayı kolaylaştıran birden fazla sayıda risk faktörü vardır.

Hayvan deneyleri, Alzheimer’ ın beslenmeyle ilişkili olabileceğini göstermiştir. Karolinska Enstitüsü’ nde yapılan bir çalışmada dokuz ay boyunca yağ, şeker oranı yüksek bir beslenme rejimine alınan farelerin beyinlerinde, Alzheimer hastalarında görülen anormal proteinler (tau) ortaya çıkmış ve zamanla beyin hücreleri küçülüp ölmeye başlamıştır. Bu tip beslenme lida kullananlar için de sakıncalıdır. Hastalığın oluş mekanizmasında, beyin hücrelerindeki enflamasyona bağlı olarak sinir hücrelerinin atrofiye uğraması, loblar arasındaki bağlantıların kopması söz konusudur.

]]> http://www.ucuzlida.com/lida-kullanici-tavsiyeleri.html/feed 0 Çok Yemenin Zararları http://www.ucuzlida.com/cok-yemenin-zararlari.html http://www.ucuzlida.com/cok-yemenin-zararlari.html#respond Sat, 15 Dec 2012 17:05:16 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4085 Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışmada, diyetlerinde AA artırılan farelerin kanında, enflamatuarÇok Yemenin Zararları hücrelerin olağanüstü çoğaldığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar, insanlarda AA oranı zengin bir diyet uygulandığında, bağışıklık reaksiyonlannın abartılı bir biçimde harekete geçtiği görülmüştür. Bu diyetlere gerek kalmadan lida ile zayıflayabilirsiniz.

Savaş çığırtkanlarının sayısının artması yanlış alarm sayısının çoğalmasına, lüzumsuz bombardımana ve neticede kendi dokularımızın zarar görmesine neden olmaktadır. Tam tersi olarak cephedeki lüzumsuz işgüzar gözcülerin makul bir seviyeye düşürülmesi, vücudun olur olmaz her uyarıya savaş ilan etmesini engellemektedir.

Bize hep çok yemenin sağlık getireceği öğretildi. Annelerin ellerinde tabakla çocukların peşinden koşmasının nedeni, çok yiyen bebeklerinin daha sağlıklı olacağına inanmalarıdır. Hâlâ pek çok insan, bol kalorili, proteinden zengin, yağlı ballı beslenmenin güç vereceğini, yorgunluğu gidereceğini, grip başta olmak üzere hastalıklara direnci artıracağını düşünüyor. Bu gıdalar lida kullanımı sırasında aşırı derecede tüketilmemelidir. O yüzden misafire biraz daha yemesi için ısrar ediyor, yemezlerse küsüyoruz.

Ortak hafızamızdaki “zayıf insan=hastalık” denklemi bu yanlış düşüncemizi pekiştiren nedenlerden biri olmuştur. Oysa yapılan bilimsel çalışmalar “canın boğazdan gelmediğini, tam tersi boğazdan gittiğini” gösteriyor. Kanserden kalp damar hastalıklarına kadar pek çok önemli rahatsızlık, çok yiyenlerde ve şişmanlarda daha sık görülür.

Dünyada uzun ömürlülük ile beslenme arasındaki ilişkiyi araştıran binlerce araştırma yapılmıştır. Elma, armut, maydanoz, her besin maddesi, denenmiş herhangi bir gıdayı fazla yemenin ya da içmenin yaşam süremizi uzatacağına dair hiçbir bilimsel kanıt bulanamamıştır. Buna karşılık “az yemenin” insan ömrünü uzattığını gösteren pek çok çalışma vardır.

]]>
http://www.ucuzlida.com/cok-yemenin-zararlari.html/feed 0
Gereksiz Yağlardan Lida’ yla Kurtulun http://www.ucuzlida.com/gereksiz-yaglardan-lida-yla-kurtulun.html http://www.ucuzlida.com/gereksiz-yaglardan-lida-yla-kurtulun.html#respond Wed, 05 Dec 2012 06:50:15 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4084 Gereksiz Yağlardan Lida' yla KurtulunAA’ i iki yolla alırız: AA’ e çevrilebilen yağ asitleri içeren besinlerden ve doğrudan AA içeren besinlerden. Et başta olmak üzere hayvansal ürünler enflamasyonu artırır. Vücudunuzda biriken gereksiz yağ asitlerinden lida sayesinde kurtulabilirsiniz. Dana eti, sığır eti, tavuk eti; özellikle karaciğer, böbrek ve yürek gibi iç organlarda yüksek miktarda AA vardır.

Aynı kolesterolde olduğu gibi doğada serbest yaşayan av hayvanlarında arachidonic acid miktarı.düşüktür. Buna karşılık besi çiftliklerinde, ahırlarda hareketsiz olarak yetiştirilen hayvanlarda fazla miktarda (yaklaşık 3 misli) AA bulunur.

Yumurtanın sarısı tam bir arachidonic acid deposudur. Bir yumurta sarısında 70 mg AA, yalnızca 2 mg EPA (faydalı yağ asidi) vardır. Yumurtanın kolesterolü fazla yükseltmediği bilgisi doğru olmakla birlikte, kolesterolden daha tehlikeli bir madde olan AA içermesi nedeniyle mümkün olduğu kadar az yenmesi gerekir. Özellikle de lida kullanımı sırasında.

Beslenmesine özen gösterilmeyen çiftlik balıkları da aynı yumurta gibi fazla miktarda AA içerir, bu nedenle mümkün olduğu kadar az yenmesi gerekir. Kalbiniz olduğunu fark ettiğinizde ya kalbinizde ciddi bir sorun vardır ya da sinir sisteminiz bozulmuştur.

Aynı şekilde sağlıklı beslenen bir kişinin normalde bir midesi olduğunun farkına varmaması gerekir. Karnınızda bir ağrı hissediyor, hazımsızlıktan, gazdan şikâyet ediyor, düzenli tuvalete çıkamıyorsanız, ilk aklınıza gelen şey kötü beslenme olmalıdır. Bu durumda antiasit tabletleri çiğnemek yerine, kendi kendinize “Ne yiyorum da hazımsızlık çekiyorum ?” diye sormanız gerekir.

]]>
http://www.ucuzlida.com/gereksiz-yaglardan-lida-yla-kurtulun.html/feed 0
Lida ile İlaç Kullanımı http://www.ucuzlida.com/lida-ile-ilac-kullanimi.html http://www.ucuzlida.com/lida-ile-ilac-kullanimi.html#respond Sun, 25 Nov 2012 12:10:10 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4082 Lida ile İlaç KullanımıDiyelim ki yolda yürürken birden ayağınızı burktunuz ya da çite takılıp ayağınızı kestiniz. Hasarı algılayan öncü kuvvetler hemen alarm zillerini çalacak ve düşmana karşı savaş ilan edeceklerdir. Hasarlı bölgeden salgılanan prostoglandin ve leukotrien adı verilen maddelere “enflamatuar haberciler” diyoruz. Bu kimyasallar, bir yandan beyne uyarı götürürken, bir yandan da hasarı onarmak için çalışmaya başlarlar.

Prostoglandin’ ler, hasarlı bölgedeki kan damarlarını genişleterek bölgeye kan akışını artırırlar. Hasarı onarıcı, mikropları yakalayan koruyucu akyuvarlar (askeri birlikler) hızla savaş bölgesine gönderilir. Kan akışının artmasına bağlı olarak hasarın olduğu yerde kızarıklık ve şişlik oluşur. Prostoglandin’ lerin bir diğer görevi “ağrı” oluşturmak yoluyla bölgede olağanüstü hal ilan etmektir. Bu yolla savaş alanının başka amaçlarla kullanılmamasını sağlarlar.

Prostoglandin’ ler salgılanmasaydı, burkulan ayağımızın üzerinde koşmaya devam ederdik ki, bu da hasarın daha büyümesine neden olurdu. Aspirin başta olmak üzere kullandığımız ağrı gidericiler, işte bu prostoglandin’ lerin üretimini engellerler. Bu tip ilaçları lida ile beraber kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Leukotrien adı verilen haberciler ise, mikroplara saldıracak koruyucu akyuvarların (askeri birliklerin ve silahların) hızla bölgeye gönderilmesinden sorumludur. Astım ve kronik bronşitli hastaların kullandığı “Singulair” adlı ilaç, leukotrien etkisini engelleyerek “enflamasyon“u azaltır. Bu tip ilaçlarda lida hapı ile beraber kullanılmadan önce araştırmayı gerektirir.

]]>
http://www.ucuzlida.com/lida-ile-ilac-kullanimi.html/feed 0
Spor ve Lida ile Zayıflama http://www.ucuzlida.com/spor-ve-lida-ile-zayiflama.html http://www.ucuzlida.com/spor-ve-lida-ile-zayiflama.html#respond Thu, 15 Nov 2012 16:40:09 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4080 Yapılan çalışmalar, uzun yaşayanların yalnızca %30′ unda genetik mirasın etkili olduğunu gösteriyor. Ara sıraSpor ve Lida ile Zayıflama televizyonlara çıkıp sigara içtiği halde 90 yaşına ulaştığını söyleyenler bu azınlığa mensupturlar. Genlere bağlı olarak alınan kilolara karşı lida zayıflama hapı kullanabilirsiniz.

Yaşımızı belirleyen 440 adetten fazla gen var. Eğer genlerimize iyi davranırsak onların yaşlandırıcı faaliyetlerini geciktirebiliriz. Uzun yaşayanların çoğu, uzun yaşamayı hak eden, yediğine, içtiğine, sağlığına dikkat eden, yürüyüşü, sporu bırakmayan kişilerdir. Bu tip sporlar lida ile daha kolay zayıflamanızı sağlar.

Ayak bileği burkulanlar, parmağı kapıya sıkışanlar ya da dizlerinde romatizma olanlar “enflamasyon”un ne olduğunu bilir. Ağrı hissedilen yerde mikrobik bir enfeksiyon yoktur ama aynı apsede olduğu gibi ağrıyan, kızaran, şişen bir bölge vardır.

İşte vücudun hasar oluşturan olaylara karşı verdiği bu tepkiye “enflamasyon” ya da “yangı” diyoruz. Birden ortaya çıkıp kısa süren enflamasyona akut, artıp azalarak yıllarca süren enflamasyona ise kronik enflamasyon adını veriyoruz. Bir örnek olarak dizinizi çarptığınız anda oluşan kızarıklık ya da şişlik “akut enflamasyon”, romatizmalı babaannenizin yıllardır şiş olan ağrılı diziyse “kronik enflamasyon”dur.

Enflamasyon dediğimiz olay, yalnızca eklemlerimizde ya da cildimizde değil, damarlar başta olmak üzere vücudun bütün organlarında görülebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, kalp hastalıklarından astıma, sedef hastalığından tiroid bezi hastalıklarına kadar pek çok hastalığın bir tür enflamasyon olduğunu gösterdi.

Biraz daha ileri gideyim, yaşlanma dediğimiz olay da aslında bir çeşit enflamasyondur: Eklemlerimiz eğilip bükülür, dizlerimiz şişip ağrımaya başlar, şekerimiz yükselir, gözlerimizde katarakt olur, kalp damarlarımız tıkanır.

]]>
http://www.ucuzlida.com/spor-ve-lida-ile-zayiflama.html/feed 0
Beslenmede Değişiklik Yapmadan Zayıflama http://www.ucuzlida.com/beslenmede-degisiklik-yapmadan-zayiflama.html http://www.ucuzlida.com/beslenmede-degisiklik-yapmadan-zayiflama.html#respond Sat, 10 Nov 2012 14:20:08 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4081 Beslenmede Değişiklik Yapmadan ZayıflamaBizim insanımız, doktorlardan (ya da komşu Ayşe Teyze’den) duyduğu “Şundan iç, bunu ye” tavsiyelerini çok sever. Gazeteler her gün, “Günde iki diş sarımsak yiyin, her gün bir bardak kekik suyu için” önerilerinde bulunuyor, televizyonlar “otçu profesörleri” ekrana çıkarmaya bayılıyor.

Ne tavsiye edildiğinin, yenilen içilen otun bilimsel olarak kanıtlanmış bir faydası olup olmadığının bir önemi yok, yeter ki boğazımızdan aşağı insin, tadı da çok kötü olmasın. Bu yazıda, alıştığınızın aksine daha çok “sakın yeme” ya da “aman az ye” gibi emir kipiyle oluşmuş öneriler okuyacaksınız. Bu yüzden pek çoğunuzun hoşuna gitmeyeceğini biliyorum. Pazarlık yok. Lida ile dilediğiniz gıdaları yiyerek zayıflayabilirsiniz.

Her şeyin bir bedeli olduğu gibi sağlıklı yaşamanın da bir bedeli olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. Ya tavsiyelerime uygun bir biçimde beslenir, sağlıklı yaşarsınız ya da “can boğazdan gelir” deyip tıka basa yer, felç, kalp krizi gibi hastalıklarla boğuşacağınız günleri beklersiniz.

Yediğinize içtiğinize dikkat ederek birkaç ay içinde yüksek tansiyon hastalığından kurtulabileceğinizi, şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürebileceğinizi unutmayın. Bu tip rahatsızlıkları olanlar lida zayıflama hapı kullanamazlar. Sakın ola ki, yazıdaki bilgilere dayanarak ilaçlarınızı bırakmayın; önerdiğim beslenme sistemini en az altı ay uyguladıktan ve olumlu değişiklikleri gördükten sonra doktorunuzla temasa geçebilirsiniz. Beslenme sisteminizde değişiklik yapmadan lida zayıflama hapı ile zayıflamanız mümkündür.

]]>
http://www.ucuzlida.com/beslenmede-degisiklik-yapmadan-zayiflama.html/feed 0
Plasebo İlaçlar ve Lida http://www.ucuzlida.com/plasebo-ilaclar-ve-lida.html http://www.ucuzlida.com/plasebo-ilaclar-ve-lida.html#respond Wed, 10 Oct 2012 08:11:14 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4045 Plasebolar vücudun kendi kendini tedavi eden yanını uyarır. Örneğin plasebo ile ağrıların geçmesi, beyinde saklı olan endorfin ve plasebo ilaçlar ve lidavücutta mevcut olan uyuşturucu benzeri maddelerin salgılanmasıyla oluşmaktadır. Yirmi yaş dişi çekildikten sonra plasebo uygulanan hastalarla yapılan araştırmalarda, yaklaşık sekiz miligram morfinin yapabileceğine eşdeğer bir rahatlama olduğu görülmüştür. Yani pozitif beklentiler en güçlü ilacın yerine geçmektedir. Plasebo ilaçlar lida ile beraber kullanılamaz.

Siğillerinin hipnoz yöntemiyle ortadan kaybolacağı söylenen pek çok insan gerçekten de bu yöntemle siğillerinden kurtulmuştur. Pozitif düşünceyle, hemofili hastalarında kanın pıhtılaşması sağlanabilir; göğüsler büyütülebilir; bazı cilt hastalıkları iyileştirilebilir.

Sağlığınızın mükemmel olduğuna mı, yoksa berbat olduğuna mı inanıyorsunuz? Sağlığınızla ilgili kanılarınızın ya da beklentilerinizin sağlığınız üzerindeki etkisi doktorunuzun nesnel değerlendirmelerinden çok daha belirleyici olabilir. Sağlıklarının kötüye gideceğini düşünen kişiler nihayet bu sonuca ulaşır ve kendilerini sağlıklı olarak görenlere göre daha sık hastalanırlar. Gerçekten hasta olan insanlarsa sağlıklı olduklarını tasavvur ederek iyileşebilirler.

Bir araştırmaya göre, sağlığının kötüye gittiğini düşünen insanların sonraki yedi yıl içinde ölme olasılıkları, sağlığının mükemmel olduğunu düşünen insanlara göre üç kat daha fazladır. Doktorları tarafından sağlıklarının kötü durumda olduğu bildirilen hastalar bile, sağlıklarının iyi olduğunu düşündükleri oranda daha uzun yaşamışlardır. Sahip olduğumuz inançların güçlü iyileştirici ya da öldürücü etkileri olduğu açıkça görülmektedir.

Ruh halimizdeki gündelik değişimler ya da ufak üzüntüler bile bağışıklık sistemimizi etkileyebilir. “Bugün benim günüm değil galiba!” dendiğini hiç duydunuz mu? Arada sırada hepimiz normalde eğlenceli bulduğumuz şeylerden zevk alamadığımız günler yaşarız; her şey gözümüze gri görünür; bir geleceğimiz yokmuş gibi gelir ve kendimizi güçsüz hissederiz. Oysa diğer zamanlarda her şey son derece güzeldir: Yeni bir işe girebiliriz, aile hayatımız daha iyiye gider ve yaptığımız işten zevk alarak çalışırız. İşte böyle iyi günlerde sağlığımız da daha iyi olur.

]]>
http://www.ucuzlida.com/plasebo-ilaclar-ve-lida.html/feed 0
Lida’ nın Farmakolojik Etkileri http://www.ucuzlida.com/lida-nin-farmakolojik-etkileri.html http://www.ucuzlida.com/lida-nin-farmakolojik-etkileri.html#comments Mon, 08 Oct 2012 23:00:10 +0000 http://www.ucuzlida.com/?p=4044 Lida nın farmakolojik etkileriDepresyon, sevilen birinin kaybı, bastırılmış öfke ve kalp krizi. Fazla kilolar da depresyon sebebidir ve lida ile verilebilir. Neyse ki, pozitif ve iyimser bir bakış açısına sahip olmanın sağlığa iyi geldiği konusundaki bilimsel kanıtlar günden güne artmakta. Tedavi olmaktan tutun da sağlıklı kalma konusundaki inanışların hepsinde iyileşeceğini düşünen ve mutlu olmayı bekleyen insanların genellikle daha sağlıklı olduklarını görebiliriz.

Yüzyıllar boyunca insanlar, tedavi adı altında kesilip biçildiler; kanatılmalara ve şoklara maruz kalıp acı çektiler ve yeniden iyileştiler. Pek çok vakada hastaların iyileşmesinin sebebi aldıkları ilaçlar değil, iyileşeceklerine dair olumlu beklentileriydi.

Plasebolar (Latince’ de, “sevindirileceğim” anlamına gelir) en güçlü ilaçlardır. Şekerli drajeleri ilaç niyetine içen insanlarda, baş ağrısı, öksürük, diş ağrısı, ameliyat sonrası ağrıları, göğüs ağrısı ve astım gibi şikayetlerin geçtiği; hatta kan sayımları ve mide asidi salgılamalarının bile etkilendiği görülmüştür. Hiçbir semptom ya da sistemin plasebo etkisine bağışıklığının olmadığı bulunmuştur. Yeri gelmişken belirtelim; şeker hastaları lida zayıflama hapı kullanamazlar.

Plasebo etkisi, ilaçların etkisinden bile daha güçlü olabilir. Şiddetli mide bulantısı ve kusma şikayeti ile doktora başvuran bir kadına hiçbir ilaç fayda etmiyordu. Sonunda doktorlar hastaya tetkiklerin sonucunda şiddetli bulantıyla birlikte midede anormal bir kasılma tipi geliştirdiğini bulguladıklannı söylediler. Bu durumda hastaya “yepyeni ve mucizevi bir ilaç” vereceklerini, bu ilacın bulantısını tamamen geçireceğini açıkladılar. Bahsettikleri yeni ilacı aldıktan yirmi dakika sonra, hastanın bulantısı geçmiş, mide kasılmaları da normale dönmüştü.

Aslında hastaya verilen ilaç, genellikle kusmayı sağlayan bir şuruptu. Ama hastanın bu yeni ilacın bulantısını geçireceği konusundaki umudu öyle güçlüydü ki, ilaç normal farmakolojik etkisinin tam tersine ve anında etki göstermişti.

]]>
http://www.ucuzlida.com/lida-nin-farmakolojik-etkileri.html/feed 2