Fazla Flavonoid Alımı

Merhaba sevgili ucuz Lida okuyucularım. Daha önceki yazılarımda sizlerle flavonoidlerin sağlığımız için yararlarından bahsetmiştim. Bir okuyucum bana fazla miktarda flavonoid alındığında ne olduğunu sordu. Bugün onu yanıtlamaya çalışacağım.

Çok yüksek miktarlarda günde 140 gram gibi yüksek dozlarda bile alınsa kayda değer yan etkileri yoktur. Araştırmalarla flavonoid maddelerin toksik etkileri olmadığı belirlenmiştir. Hatta gebelik dönemi boyunca bile flavonoid maddeler güvenle yüksek miktarlarda olsa bile alınabilir.

Pişirme, muhafaza ve hazırlama işlemleri, asitlik düzeyi ve işleme yani kesme, doğrama, parçalama vb. işlemler gıda maddesinin flavonoid madde miktarı üzerinde çok önemli kayıplar meydana getirebilir. Örnek olarak ıspanak, pişirilmesi ile taze olanına nazaran %50 oranında flavonoid madde miktarında kayba uğrar. Bu noktada ıspanağın pişirilmesi ile A vitaminini artırdığını hatırladığınızı, şu anda ise aynı pişirmeden dolayı flavonoid kaybına maruz kaldığını, bu yüzden ıspanağı nasıl tüketmeniz gerektiğini sorduğunuzdan eminim. Ispanağı bu sebze ile ilgili kısımda da detaylı olarak değindiğim üzere, pişirmeden tükettiğiniz takdirde C, B ve flavonoid yönünden zengin beslenmiş olursunuz. Buna karşılık pişirirseniz flavonoid, B ve C vitamin miktarlarında eksilmeler olur ancak A vitamini artar. Yani amacınız A vitamini yönünden zengin beslenmek ise o zaman da pişirerek tüketeceksiniz. Çok doğal olarak hem C, B vitaminleri ve flavonoid’ler hem de A vitamini yönünden zengin beslenmek istiyorum diyeceksiniz. Bu yüzden de her gün ıspanağın bir kısmını pişirerek, bir kısmını ise çiğ salata halinde hazırlayarak tüketmeniz bu amacınıza hizmet edecektir. Benzer şekilde soğanın da pişirme ile içindeki quersetin (kuersetin) adlı önemli flavonoid madde %30 oranında kayba uğramaktadır. Quersetin adlı madde kansere karşı son derece koruyucu olan bir maddedir. Kısaca sebze ve meyvelerin çok fazla pişirilmesi özellikle flavonoid madde miktarlarında kayba neden olmaktadır.

Kısacası hre şeyin fazlası vücut için zararlıdır. Önemli olan siz Lida kullanıcılarının mümkün olduğu kadar özen göstermesi ve vücudunuza aldığınız her besin maddesini tadında bırakmasıdır. “Bırakamıyorum. Yemeyi seviyorum” diyorsanız Lida kullanın. Zira Lida hapı, vücuttaki yağların erimesini sağladığı gibi fazladan alınan besin maddelerinin yağa dönüşmesini de engellemektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.