En İyi Seçenek: Karabuğday

Karabuğday, inanılmaz derecede besleyici ve sağlıklıdır, ancak glisemik indekste “düşük”, glisemik yükleme indeksinde ise “orta” derecede yer alır. Fasulye gibi karabuğdaydaki nişastanın çoğu da lifimsi, karabuğdayın içindeki eşsiz proteinlerle beraber kan şekeri seviyelerini öğün sırasında ve öğünlerden çok sonra dahi dengelemeye yardımcı olan “rezistan nişasta”dır.
Karabuğday pirinçten, buğdaydan, darıdan ya da mısırdan daha fazla protein ve bu tahıllardan farklı olarak lizin ve arginin içerir. Bu ikisi, vücudun protein yapımında kullandığı sekiz ana amino asit arasındadır. Ayrıca karabuğday, potansiyel olarak problemli glüten (buğday, çavdar ve arpadaki en büyük protein kaynağı) içermediğinden glüten sindirimiyle ilgili sorunu olan kişiler için tamamen güvenlidir.

Buna ek olarak, karabuğday sunduğu eşsiz özellikleri sayesinde, önemli bir anti-glisemik kilo kontrol müttefikidir ve çok çeşitli şekillerde faydalıdır:
Karabuğday, fagopiritol denen nadir karbonhidrat bileşikleri, özellikle diyabetli sıçanlarda kan şekeri seviyelerini büyük ölçüde azaltan D-chiro-inositol açısından diğerlerinden kat kat zengindir.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.