Doğal Yoldan Zayıflatan Lida Diyet Hapı

Lida kapsül kültür ve sanat konusunda anlaşılması gereken bir üçüncü konu “haz” sorunudur. Haz duygusu insanlık tarihi boyunca sanatın ve felsefenin ilgisini şu veya bu şekilde çekmiştir. Yani insanın kendisinin ilgisini çekmiştir. Bazı “şeyler” ki bu şey felsefi anlamdadır yaşanır, yaşandıkları kadar da yeniden üretilmeye yani yazılmaya çalışılır, yazıldıkça, konuşuldukça bir başka şekilde yaşanır, bu güzel üretken devinim böylece sürüp gider ve insanlık var oldukça da bu böyle sürüp gidecektir.

Lida zayıflama hapı haz duygusu zaman zaman bilimin de konusu olagelmiştir. Şimdi, sanatların en eskisi, bilimlerin en yenisi psikiyatrinin de kaçınılmaz ilgi alanlarından birisinin “haz duygusu” olması daha da iyi anlaşılıyor sanırım. “En üstün iyilik hazdır (Hedone)” derken acaba bağımlılığın temelini mi atıyordu? Aristippos‘un savı salt bu haliyle ele alındığında öyle görünüyor. Belki bu durum bağımlılık yapıcı madde etkisinin coşku-öfori aşamasına denk düşüyor.

Lida ile diyet ancak Aristippos tezini Socrates’in mutluluk, iyilik, erdem kavramları üzerine kurmuştur. Socrates’e göre; mutluluk iyiye yönelmek ve onu gerçekleştirmekle elde edilebilir. İyiye yönelen ve onu gerçekleştiren davranışlara da “erdem” adını vermiştir Socrates. Burada “iyi” nedir sorusuna yanıt aranmış, Aristippos dönüp dolaşıp iyi hazdır sonucuna ulaşmıştır. Yaşamın ereği hazdır artık, bilgi duygularımızla alabildiğimiz kadardır, bundan öteye geçemez. Ancak zaman kavramı bu tanımlamayı alt üst etmiştir. Aristippos ekolü bu konuya açıklık getirmek için; “gerçek haz” sürekli olandır eklemesini yapmak zorunda kalmıştır. Sürekli olan hazza da ancak “bilgelikle” ulaşılabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.