Diyet Örnekleri ve Lida Zayıflama Hapı

Lida etkileri özellikle tüm zamanlara hitap eden özdeyişleri ve yemindeki ifadeleriyle Hipokrat Yazıları, hekimliğe dair en doğru mesleki uygulamaların yer aldığı en önemli eserdir. Yemindeki en yanlış yorumlanan kısım olan tıbbın ilk ilkesi, “Öncelikle zarar verme” anlamına gelen primum non nocere, şüphesiz uygarlık tarihinde tedavi edenlerin yaşantısına ve mesleğine dair söylenmiş en önemli ifadedir.

Lida diyet hapı “Hayat kısa, sanat uzun, imkanlar sınırlı, deneyim aldatıcı, karar vermek güçtür.” Tıpkı bir hekimin kendi hayatı hakkında söylediği bu söz gibi, bu eserdeki öğretiler, tıbbın sınırları dışında da hekimin kendi hayatında kullanabilecegi niteliktedir. Yemin, o tarihlerde yaygın olan yenidoğan çocukları öldürme ve kürtaj konusundaki tartışmalı yaklaşımına, hekimlik ile cerrahlığı birbirinden ayırmasına ve kadınları dışlamasına rağmen, tedavi edenin yüksek ahlaki amacını tarif etmeye devam eder.

Lida kapsül bu, 10-15 cm uzunluğunda ve kullanırken sabırlı olmayı gerektiren göze yakın tutulan bir aletti. Bu kullanım zorluğuna rağmen, merceklerinin üstünlüğü ve incelenen örnekleri aydınlatma yöntemi sayesinde o zamanın en iyi görüntülerine ulaşmış, iki yüz kez büyütme yapabilmeyi başarmıştır. İki mercekli bileşik mikroskoplar, LeeuWenhoek’ün dünyaya gelişinden çok önce, 1595 yılında keşfedilmişti. Fakat incelenen örneği aydınlatmakta ve odak uzaklığını ayarlamakta yaşanan sıkıntılar bu mikroskopların kullanım alanını sınırlandırmıştır. Leemvenhoek‘ü diğerlerinden farklı kılan ise yaptığı aletler değil hayata karşı duyduğu meraktır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.