Baş Ağrıları : Mekanizma

Baş ağrısı bütün insanların bağzı bağzı karşılaştığı sorunların başında gelir. Hayatı süresince bazı zamanlarda baş ağrısından dert yanmayan insan bulmak zordur. Günlük yaşamda ki streslerden soğuk algınlığına, kansızlıktan yüksek tansiyona varıncaya dek pek çok etken baş ağrısına neden olabilir.

Baş ağrılarını 2 yöntemle ele almak lazımdır. İlki, çok fazla hastalıkların bulgusu olarak baş ağrısı, ikincisi ise başlı başına bir hastalık olarak görülen baş ağrısı sayılabilir. Birinci gruptaki baş ağrıları akut ağrı denilen ani olarak ortaya çıkan ağrılardır. Bu baş ağrıları altta yatan bir başka hastalığın belirtisidir. Çoğunlukla gözlerden, kulak, burun, boğaz hastalıklarından, dişlerden kaynaklanan rahatsızlıklar bu ağrılara yol açabilirler. Genellikle bu tür baş ağrılarının teşhis ve tedavisi daha kolaydır.

Fakat baş ağrısı baş içerisinde yer kaplayan ur, beyin kanaması gibi organik bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle önceden bu tür şikayeti olmayan kişilerde gelişen akut baş ağrılarının tanısında çok dikkatli olmak gerekir. Bu gibi durumlardan başka, ani başlayan baş ağrıları yüksek tansiyon, çok fazla hormonlardan kaynaklanan hastalıklar ve sinir sisteminden veya diğer sistemlerden kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarının (mikrobik hastalıklar) bulgusu olarak da ortaya çıkabilir.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.