Alkol Kullananlar Lidayla Zayıflabilirler mi?

Alko genellikle erkeklerde göbek yapmaktadır. Alkolun vücudumuza yağ depolaması sonucunda direkten göbek bölgesinde yağlanmaya neden olmuştur. Fakat lida zayıflama hapı kullanarak bu sorunu aşmak mümkün mü? Aslında alkol sağlıklı bir içeceğimiz olmadığı için lida haplarının nekadar yararlı olabileceği konusunda bir bilgmiz bulunmamaktadır. Fakat lida haplarının kilo verdirdiği ve sağlıklı olduğu saptanmıştır. Fazla alkol alınması saptanmıştır. Alkolün bu etkisi için çeşitli mekanizmalar düşünülmüştür. Alkolün endojen östrojenleri artırması, folat düzeyini düşürmesi, alkol veya metabolitlerinin doğrudan meme guddesine etkisi bunlar arasındadır. Öyle görünüyor ki gelecekte insanlara genomuna göre beslenme tavsiyeleri yapma olanağı genişleyecektir. Beslenmenin nııtnıccıtticah, fonksiyonel  gibi isimler verilen bu alanı gittikçe ilgi toplamaktadır.

Burada kalp ve damar sağlığından biraz farklı olarak alkolün günde 10 g’dan fazla alınmasının dahi zararlı olabileceğini, özellikle değerlendirilmesi ve malnütrisyon obezite hastalarda protein katabolizması artmıştır. Bu nedenle hastalık öncesi vücut ağırlığının % 10’unu kaybetmiş bir hasta başka nedenlerle % 1520 kilo kaybetmiş bir hasta derecesinde kas ve viseral protein kaybetmiş olabilir. Gerekli cihazlar mevcutsa biyoimpedans veya dexa gibi yöntemlerle daha doğru kas kitlesi tayinleri yapılabilir.

Protein kitlesini hesaplamak için sık kullanılan bir yöntem 24 saatlik idrarda kreatinin tayin ederek bunu boya göre düzeltmek, böylece kas kitlesi hakkında fikir edinmektir. Bunun için hazırlanmış tablolar vardır2″ ancak kaybı veya kazancı izlemek açısından belirli aralarla bu ölçümleri yapmak ve hastanın daha önceki verileri ile karşılaştırmak daha yararlı sonuçlar verir. Malnütrisyonundaki bir hasta için önemli bir tedavi planlanmıyorsa aşırı bir besleme desteği ile hastayı beslenme durumu açısından düzeltmek çabası yapılanlarda besleme desteklerini özetleyeceğiz. Daha ayrıntılı bilgiler için bu bölümün sonundaki (27) savılı kaynağa bakılabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.