Ocak 2013 için Arşiv

Fazla Kilolara Neden Olan Davranışlar

Çarşamba, 09 Ocak 2013

Prof. Pasinetti tarafından yapılan bir çalışmada, beyninde Alzheimer plakları oluşturulan fareler iki gruba ayrılmış, birFazla Kilolara Neden Olan Davranışlar gruba diğerine göre %30 daha düşük kalori verilmiş; 9 ay sonra yapılan incelemede düşük kalori (daha az yağ ve şeker) ile beslenen farelerin beyinlerindeki plakların azaldığı görülmüştür. Indiana Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada da kan basıncı yüksekliği, yağlı beslenme ve yüksek kolesterolün bunama ve Alzheimer riskini 210 misli artırdığı gösterilmiştir. Düşük kalorili beslenme yerine lida kullanmak daha mantıklı bir zayıflama çözümüdür.

Beşon milyon yıl önce yaşayan atalarımızın uzun süreli açlık dönemleri yaşadıklarını biliyoruz. Muhtemelen doğanın canlandığı bahar ve yaz aylarında iyi besleniyor, kışın gıda bulmakta zorlanıyorlardı. Vücudunuzu, zengin bir Orta Çağ kasabası gibi düşünün, üretiyor ve komşu köylerle ticaret yapıyorsunuz.

Her şey bol olduğu için herhangi bir kısıtlama yapmanız gerekmiyor. Ambarlarınızdaki yiyecekleri, deponuzdaki suyu esirgemeden harcıyorsunuz. Derken bir gün surlardaki nöbetçiler düşman ordusunun yaklaştığını haber veriyor. Ne yaparsınız? Elinizdekileri daha dikkatli kullanmaya çalışarak kuşatılan kale halkının ömrünü uzatmaya çalışırsınız.

Bolluk günlerinde bir’iki haftada boşalan ambarınız, aldığınız tedbirler sayesinde size aylarca yeter. Az yiyen insanın vücudu, aynı düşman kuşatmasındaki kalenin komutanı gibi ciddi önlemler alır, lüzumsuz sarfiyatı kısar, bu da ömrünüzün uzamasına neden olur. Günümüzde, fiziksel şartların eskiye göre çok iyi olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu bizi tembelliğe itiyor, bakkala giderken arabaya bindiğimiz yetmezmiş gibi, beş dakikalık yolda arabanın klimasını çalıştırıyoruz. Lida ile verilmeye gerek duyulan kiloların sebebi bu tarz davranışlardır.

Lida Kullanıcı Tavsiyeleri

Salı, 01 Ocak 2013

Lida Kullanıcı TavsiyeleriArachidonic acid, aynı şeker ve kolesterol gibi makul miktarlarda vücut için yararlı, buna karşılık fazla miktarlarda alındığında enflamasyonu kamçılayan, yaşlanmamıza neden olan bir maddedir. Bu sebeple bu maddeleri lida kullanımı sırasında aşırı miktarda almayınız. Kanımızdaki AA seviyesinin yükselmesi, savaş çığırtkanı enflamatuar haberci üretimini artırarak sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.

Dr. Aldo Ferretti ve arkadaşlarının 1997 yılında yaptığı bir araştırmada bir gruba günde 1.500 mg, diğer gruba günde 210 mg arachidonic acid içeren bir diyet verilmiş, fazla AA alanların enflamasyon bulgularında %41′ lik bir artış saptanmıştır. Bu sebeple lida kullananlara böyle bir diyet tavsiye etmiyoruz.

Alzheimer hastalığını tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Genetik miras, hastalarda yalnızca %25 civarında rol oynar. Aynı kalp hastalığı gibi Alzheimer olmayı kolaylaştıran birden fazla sayıda risk faktörü vardır.

Hayvan deneyleri, Alzheimer’ ın beslenmeyle ilişkili olabileceğini göstermiştir. Karolinska Enstitüsü’ nde yapılan bir çalışmada dokuz ay boyunca yağ, şeker oranı yüksek bir beslenme rejimine alınan farelerin beyinlerinde, Alzheimer hastalarında görülen anormal proteinler (tau) ortaya çıkmış ve zamanla beyin hücreleri küçülüp ölmeye başlamıştır. Bu tip beslenme lida kullananlar için de sakıncalıdır. Hastalığın oluş mekanizmasında, beyin hücrelerindeki enflamasyona bağlı olarak sinir hücrelerinin atrofiye uğraması, loblar arasındaki bağlantıların kopması söz konusudur.


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.