Ekim 2012 için Arşiv

Plasebo İlaçlar ve Lida

Çarşamba, 10 Ekim 2012

Plasebolar vücudun kendi kendini tedavi eden yanını uyarır. Örneğin plasebo ile ağrıların geçmesi, beyinde saklı olan endorfin ve plasebo ilaçlar ve lidavücutta mevcut olan uyuşturucu benzeri maddelerin salgılanmasıyla oluşmaktadır. Yirmi yaş dişi çekildikten sonra plasebo uygulanan hastalarla yapılan araştırmalarda, yaklaşık sekiz miligram morfinin yapabileceğine eşdeğer bir rahatlama olduğu görülmüştür. Yani pozitif beklentiler en güçlü ilacın yerine geçmektedir. Plasebo ilaçlar lida ile beraber kullanılamaz.

Siğillerinin hipnoz yöntemiyle ortadan kaybolacağı söylenen pek çok insan gerçekten de bu yöntemle siğillerinden kurtulmuştur. Pozitif düşünceyle, hemofili hastalarında kanın pıhtılaşması sağlanabilir; göğüsler büyütülebilir; bazı cilt hastalıkları iyileştirilebilir.

Sağlığınızın mükemmel olduğuna mı, yoksa berbat olduğuna mı inanıyorsunuz? Sağlığınızla ilgili kanılarınızın ya da beklentilerinizin sağlığınız üzerindeki etkisi doktorunuzun nesnel değerlendirmelerinden çok daha belirleyici olabilir. Sağlıklarının kötüye gideceğini düşünen kişiler nihayet bu sonuca ulaşır ve kendilerini sağlıklı olarak görenlere göre daha sık hastalanırlar. Gerçekten hasta olan insanlarsa sağlıklı olduklarını tasavvur ederek iyileşebilirler.

Bir araştırmaya göre, sağlığının kötüye gittiğini düşünen insanların sonraki yedi yıl içinde ölme olasılıkları, sağlığının mükemmel olduğunu düşünen insanlara göre üç kat daha fazladır. Doktorları tarafından sağlıklarının kötü durumda olduğu bildirilen hastalar bile, sağlıklarının iyi olduğunu düşündükleri oranda daha uzun yaşamışlardır. Sahip olduğumuz inançların güçlü iyileştirici ya da öldürücü etkileri olduğu açıkça görülmektedir.

Ruh halimizdeki gündelik değişimler ya da ufak üzüntüler bile bağışıklık sistemimizi etkileyebilir. “Bugün benim günüm değil galiba!” dendiğini hiç duydunuz mu? Arada sırada hepimiz normalde eğlenceli bulduğumuz şeylerden zevk alamadığımız günler yaşarız; her şey gözümüze gri görünür; bir geleceğimiz yokmuş gibi gelir ve kendimizi güçsüz hissederiz. Oysa diğer zamanlarda her şey son derece güzeldir: Yeni bir işe girebiliriz, aile hayatımız daha iyiye gider ve yaptığımız işten zevk alarak çalışırız. İşte böyle iyi günlerde sağlığımız da daha iyi olur.

Lida’ nın Farmakolojik Etkileri

Salı, 09 Ekim 2012

Lida nın farmakolojik etkileriDepresyon, sevilen birinin kaybı, bastırılmış öfke ve kalp krizi. Fazla kilolar da depresyon sebebidir ve lida ile verilebilir. Neyse ki, pozitif ve iyimser bir bakış açısına sahip olmanın sağlığa iyi geldiği konusundaki bilimsel kanıtlar günden güne artmakta. Tedavi olmaktan tutun da sağlıklı kalma konusundaki inanışların hepsinde iyileşeceğini düşünen ve mutlu olmayı bekleyen insanların genellikle daha sağlıklı olduklarını görebiliriz.

Yüzyıllar boyunca insanlar, tedavi adı altında kesilip biçildiler; kanatılmalara ve şoklara maruz kalıp acı çektiler ve yeniden iyileştiler. Pek çok vakada hastaların iyileşmesinin sebebi aldıkları ilaçlar değil, iyileşeceklerine dair olumlu beklentileriydi.

Plasebolar (Latince’ de, “sevindirileceğim” anlamına gelir) en güçlü ilaçlardır. Şekerli drajeleri ilaç niyetine içen insanlarda, baş ağrısı, öksürük, diş ağrısı, ameliyat sonrası ağrıları, göğüs ağrısı ve astım gibi şikayetlerin geçtiği; hatta kan sayımları ve mide asidi salgılamalarının bile etkilendiği görülmüştür. Hiçbir semptom ya da sistemin plasebo etkisine bağışıklığının olmadığı bulunmuştur. Yeri gelmişken belirtelim; şeker hastaları lida zayıflama hapı kullanamazlar.

Plasebo etkisi, ilaçların etkisinden bile daha güçlü olabilir. Şiddetli mide bulantısı ve kusma şikayeti ile doktora başvuran bir kadına hiçbir ilaç fayda etmiyordu. Sonunda doktorlar hastaya tetkiklerin sonucunda şiddetli bulantıyla birlikte midede anormal bir kasılma tipi geliştirdiğini bulguladıklannı söylediler. Bu durumda hastaya “yepyeni ve mucizevi bir ilaç” vereceklerini, bu ilacın bulantısını tamamen geçireceğini açıkladılar. Bahsettikleri yeni ilacı aldıktan yirmi dakika sonra, hastanın bulantısı geçmiş, mide kasılmaları da normale dönmüştü.

Aslında hastaya verilen ilaç, genellikle kusmayı sağlayan bir şuruptu. Ama hastanın bu yeni ilacın bulantısını geçireceği konusundaki umudu öyle güçlüydü ki, ilaç normal farmakolojik etkisinin tam tersine ve anında etki göstermişti.

Kilo Artışları ve Lida Kapsül

Pazartesi, 08 Ekim 2012

kilo artışları ve lida kapsülKısa bir süre önce yapılan bir araştırmada, salya örnekleri kullanan araştırmacılar soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan bağışıklık fonksiyonlarını incelediler. Ruhsal durumun iyi, moralin yüksek olduğu günlerde bağışıklık fonksiyonlarının, ruhsal durumun kötü olduğu günlere göre daha iyi olduğunu buldular. Ruhsal durumumuz iyiyse enfeksiyonlara karşı daha dirençli oluruz! Yani kendimizi iyi hissettiğimizde bağışıklık sistemimiz de iyileşiyor, aksi olduğunda da zayıflıyor. Bu etkilerde fazla kiloların da payı vardır ve lida ile önlem almak gerekir.

Burada da görülüyor ki, ruhsal durumumuzu değiştirerek ya da olumlu bakış açısı kazanarak bağışıklık sistemimizi daha güçlü hale getirebiliriz. Bir başka araştırmada, komedi filmi seyreden deneklerin bağışıklık işlevinin belirli bir süre yükseldiği bulgulanmıştır; büyük ihtimalle birtakım virüslere karşı dirençleri de artmıştır. Ama bu etki kısa sürmüştür. Bu da daha sık gülmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Bağışıklık işlevi, hoşumuza gitmeyen eski anıların yükünü üzerimizden attığımızda da iyileşmektedir. Çarpıcı araştırmalardan birinde, uzun süren travmatik hayat deneyimlerini açığa vuran kişilerin bağışıklık fonksiyonunun arttığı ve doktora gitme ihtiyaçlarının azaldığı kaydedilmiştir. Bu araştırmalar gösteriyor ki lida zayıflamada çok etkili.

Bu yüzden zihni, sevilen birini savaşta ya da erken yaşta kaybetmek ya da tecavüze uğramak gibi travmatik hatıralardan arındırmak sağlıklı olmayı sağlar. Daha sonra ele alacağımız gibi, dinç kalabilmenin yolu, bir bakıma sağlıklı hazlar almamıza engel olan bu tür hatıralardan nasıl kurtulacağımızı bilmekten geçer.

Fazla Kilolara Lida’ lı Önlem

Pazar, 07 Ekim 2012

Fazla kilolara lida lı önlemMutlu olacağına inanan insanın iyimser bir insan olduğu söylenebilir. İyimserlik kişinin zihnindekileri değiştirir. Bu nedenle iyimserlerle kötümserlerin olayları algılayışı, hatırlayışı ve açıklayışı farklıdır. İyimserler daha çok güzel olayları hatırlarlar, hayatın zevkli yanlarına bakarlar ve zorlukları düşünmezler. Lida kullanımı sırasında iyimser olun.

Bunun sonucu olarak da pozitif duyguları daha çok yaşarlarken negatif duygu ve olayları daha az hissederler. İyimser insan olumlu beklenti içinde olduğu için olumlu ruh hallerini yaşamaya ve pozitif olaylarla karşılaşmaya daha fazla eğilim gösterir. Bunlar da sağlık durumu açısından daha yararlıdır.

Daha sonra detaylı olarak ele alacağımız bir dizi araştırmada, olumlu şeyler bekleyen insanların sağlıklarının daha az bozulduğu ve fiziksel durumlarının daha iyi olduğu gözlenmiştir. Ameliyat geçiren kalp hastaları üzerinde yapılan bir başka araştırmada, iyimserlerin akciğer fonksiyonlarının ameliyat süresince daha iyi olduğu ve ameliyatın ardından da daha hızlı iyileştikleri görülmüştür.

Öte yandan, kötümserlerin bağışıklık sisteminde önemli işlevsel eksikliklerin ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Dünyaya daha olumlu bir gözle bakmak, kişinin yirmi ya da otuz yıl sonraki sağlığının nasıl olacağını gösterebilir. Yani, Pollyanna haklıydı: Olayların iyi yanlarını görmek için çok geçerli sebepler var.

Daha sonra tekrar değineceğimiz gibi, olumlu ruh halleri ve beklentiler sadece kendimizi iyi hissetmemizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda daha uzun, daha sağlıklı bir hayat sürmemizi de sağlar. İnsan organizması ömür boyu her an hastalık yapıcı mikroplar ya da stres durumlarıyla burun buruna yaşayan savunmasız bir kurban değildir. Bu olumsuz durumlarda bile beynimizin yönettiği bir iç savunma sistemi sayesinde, bozulmaya ve hastalıklara karşı direniriz. Bu savunma mekanizması beş milyon yıldır gelişmektedir ve maruz kaldığımız zararlı durumlarla savaşmak için bize gerekli zamanı kazandırır.

Hastalıklardan her zaman bu kadar kolay kurtulamayabiliriz. Fakat olumlu bakış açısı geliştirerek tıbbi açıdan hayal edilemez biçimde hastalıklara karşı daha dirençli olur ve sağlığımızı koruyabiliriz. Bunun için gereken, zihnin zevk aramaya yönelik bakış açısı ile sağlıklı duyusal hazları bir araya getirebilmektir.

Lida ile Daha Kolay Zayıflama

Cumartesi, 06 Ekim 2012

Lida ile daha kolay zayıflamaBinlerce insan üzerinde yürütülen yüzlerce çalışmada, iyi şeyler yaşayacaklarını düşünen, geleceğe ümitle bakan, iyimser ve zaman zaman kendini duyusal zevklere kaptıran insanların genel olarak lida ile daha sağlıklı oldukları ve daha uzun yaşadıkları belirlenmiştir.

Araştırmaların sonuçları tartışmaya açık da olsa, elde edilen kanıtlar bir araya getirildiğinde pozitif ruh halinin hastalıklara direnci artırdığı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür. Tabii ki bunun tersi de doğrudur; yani olumsuz ruh halleri, depresyon, düşmanlık ve hazdan yoksun yaşamak da sağlığın bozulmasına yol açar. Mutluluğun, kalbimizle, bağışıklık sistemimizle ve bedenimizin bütünüyle iletişim kurabilen bir fizyolojiye sahip olduğu görülmektedir.

Zihin, duygu, haz ve sağlık arasında bilimin yöntemleriyle açıklanabilen bağlantı, kısmen, depresyon, endişe ve düşmanlık gibi eziyet verici konularla ilgili araştırmalar sırasında bulunmuştur. Lida ile diyetler eziyet olmakçok çıkıyor.

Depresyondaki insanlar, yaşama sevinçlerini kaybeder ve hayattan zevk almamaya başlarlar. Tutarlı ve anlamlı bir hayat sürme duygularını bir yana bırakırlar. Depresyon da sağlıklarına zarar vermeye başlar. Chicago’ da bulunan Westem Electric Company isimli bir şirkette çalışan iki bin erkek işçi üzerinde yirmi yıl boyunca yapılan bir araştırmada depresyonda olan işçilerin kanserden ölme olasılığının diğerlerine göre iki kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Ayrıca koroner kalp yetmezliği hastaları arasında depresyonda olanların kalp krizi geçirme ve başka kalp rahatsızlıkları yaşama olasılığı, mutlu olan, hayattan zevk alan hastalara göre daha fazladır. Bu tip rahatsızlıkları bulunanlar Lida kapsül kullanamaz. Araştırmalarda, en azından bir araştırmada, gelecekteki sağlık problemlerini tahmin etmek açısından depresyonun, arter hasarının derecesinden, kolesterol seviyesinin yüksekliğinden ya da sigara alışkanlığından daha iyi bir gösterge olduğu bulunmuştur.


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.