Eylül 2012 için Arşiv

Wellness ve Lida

Cumartesi, 22 Eylül 2012

Wellness ve lidaKendinizi mutsuz edecek veya sağlığınızı tehdit edecek bir beslenme ve lida destekli egzersiz programı uygulayıp 36 bedene inmenin “iyi olma hali” nize faydası değil tam tersine zararı vardır. Kendiyle barışık olmanın ve kendini koşulsuz sevmenin Wellness felsefesinin önemli bir parçası olduğunu vurgulamakta fayda var.

Peki, gerçek anlamda sağlıklı beslenme ile Wellness ne kadar örtüşür? Nerelerde ayrılır? Aslında bu iki kavramı birbirinden ayırt etmek çok zor. Çünkü gerçek anlamda sağlıklı beslenmeden bahsettiğimiz zaman yemeğin hem miktarı, hem sıklığı, hem de vücudumuza nelerin girdiği Wellness ile tam anlamıyla örtüşür aslında. Ancak bir noktayı unutmamak gerekir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız lida kullanmaya gerek duymazsınız.

Bazen sağlıklı beslenme çerçevesine girmeyecek, tüketilmesi pek tavsiye edilmeyen bir besin maddesi o anda bize kendimizi çok iyi hissettirecek olabilir. Kendimizi ondan mahrum etmek bizi fiziksel olarak sağlıklı kılacakken mutsuz edecek ise bazen ölçülü bir miktarda yemek Wellness açısından daha iyi olabilir.

Sağlıklı beslenme‘ yi bir takıntı haline getirmenin zamanla ortoreksiya‘ ya dönüşebileceğini unutmayın. Kurallar arasında sıkışıp kalmak bazen sağlıktan çok hastalığa dönüşebilir. Ruhsal iyiliğinizi asla fiziksel iyilikten ayrı tutmayın. Unutmayın: Estetikten önce sağlık ve mutluluk!

Bu yazıdan sonra diğer sağlıklı yemek ve tatlı tariflerinden farklı olarak Espresso Truffle tarifine yer vermeyi uygun buldum. Burada bitter çikolatanın antioksidan özelliği ve tarifte bulunan kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı bilgisine değinmekte de fayda var elbette. Tatlı yerine hamur işlerini tercih edenler için ise hemen arkasından harika bir mantı tarifi geliyor.

Lida ile Beslenme Düzeni

Cuma, 21 Eylül 2012

Artık lida ile kilo vermeye kesin kararlısınız. Beslenme alışkanlıklarınızda neleri değiştirmek istediğinizi belirlediniz ve belki de öncedenLida ile beslenme düzeni bildiğiniz ama bir türlü kendinizi hazır hissedip de uygulayamadığınız bir beslenme düzenine lida ile geçeceksiniz.

Sonra belki daha ilk günlerde (henüz fazla yol kat edilmediğinden “Nasıl olsa kaybedecek fazla bir şey yok, nasıl olsa yeni başladım alt tarafı yine başlarım,” diye düşünebileceğiniz sıralarda) veya belki vermek istediğiniz kiloların bir kısmını vermişken (ve artık yediklerinizi sınırlamaktan bıkmış ve sıkılmışken) arkadaşlarınızla bir yemekte buluşuyorsunuz. Onlar içlerinden geldiği gibi yiyorlar; canı makarna isteyen makarna ısmarlıyor, yanında bir kadeh şarap, arkadan tatlı geliyor… Siz de onların yanında belki de kedinizi daha rahat hissederek bütün kararlılığınızı bir yana bırakıyorsunuz.

Çok doğal çünkü bu çok genel bir eğilim. Gittikçe sosyal aktivitelerin yemek üzerine kurulduğu günümüzde arkadaşların ve çevrenin beslenme düzenimiz üzerinde etkisi oldukça fazla. Bundan kesinlikle arkadaşların kilolarına göre seçilmesi gibi bir sonuç çıkarılmamalı.

Daha önce de belirttiğim gibi farkındalık bazen yeterli bir çözüm olabilir. Belki de şimdiden sonra size göre daha kilolu veya belki de metabolizması hızlı olup daha çok yiyen ama kilo almayan bir arkadaşınızın yanında daha çok yediğinizi fark edebilir ve bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Elbette ki yapılacak şey onunla daha az görüşmek değil.

Kim bilir belki de normalde kendinizi o kadar kontrol altında tutmaya çalışıyorsunuzdur ki böylesine rahat yiyen birinin yanında rahatça yemek size de cazip geliyordur. Bu araştırmanın sonuçlan kilolu kişilerin çevresindekileri etkilediği şeklinde değil de insanların kilolu kişilerden etkilendiği şeklinde yorumlanabilir. Bu ikisi arasında fark yokmuş gibi gözükse de aslında oldukça farklı iki durum!

Lida Kapsül Diyetleri

Perşembe, 20 Eylül 2012

Tıpkı sigarayı bırakmaya ya da azaltmaya çalışan kişilerin çok sigara içen arkadaşlarının yanında zorlanmaları ve belki de bu seferlik bir Lida kapsül diyetleritane içeyim demeleri gibi. Bu şekilde yemeğe sarılmak kilo almaya sebep olacağı için lida kapsül ile fazla kilolara önlem almak gerekir.

Ama bu elbette ki yalancı bir dünya kurulması anlamına gelmiyor. Gerçek dünyada hamburgerler, pizzalar, tatlılar var. Eğer kişi bu gibi yerlere gitmekten tamamen kaçınırsa bu sefer de eninde sonunda gerçek dünyaya döndüğünde sorun yaşayabilir. Bu tarz bir beslenmeyi lida kapsül diyetleri sırasında önermiyoruz.

Belki ilk başlarda (veya kişinin en çok zorlandığı zamanlar ne dönemde oluyorsa) arkadaşlarla yemek için buluşmaktansa kahve için buluşmak tercih edilebilir. Ancak bu bir alışkanlığa veya sosyal hayatı kötü şekilde etkileyen bir kaçınmaya dönüşmemeli. Önemli olan bu etkinin farbnda olarak bilinçli kararlar vermek.

Yakın zamanda New England Tıp Dergisi’ nde yayınlanan bir araştırma sonucu da arkadaş çevresinin kilo üzerine etkisini destekliyor. Kilo nun sizin üzerinizdeki etkisinden kurtulmak için lida zayıflama kapsülü kullanabilirsiniz. 32 yıl boyunca 12.067 kişi ile yapılan çalışma kilolu arkadaşların insanın kilosu üzerinde etkisi olduğunu gösterdi. Obez bir arkadaşa sahip olmak kişinin obez olma riskini % 57 artırırken, karşılıklı en yakın arkadaş olunan durumlarda bu risk % 71′ e yükseldi. Arkadaşların obezite üzerine etkisi iki ila dört yıl gibi kısa sürelerde görülebiliyor.

Kilo Almaya Karşı Lida

Çarşamba, 19 Eylül 2012

Kilo almaya karşı lidaArtık o kadar otomatik olmuş ki bir bakıyorum buzdolabından almışım alacağımı yiyorum ya da yemişim mi diyorsunuz? Bu durumda önemli olan davranıştan önce otomatikleşmiş olan düşünceyi bilinçli hale getirmek. Ben bunun için genellikle buzdolabı kapağına ve / veya bisküvi benzeri şeylerin durduğu bir dolap varsa o dolabın kapağına bir şey asılmasını öneriyorum. Bu tarz bir beslenme kilo almaya neden olacağı için lida kapsül kullanmak gerekir.

Bu, kişiye göre değişiyor. Kimisi için kendinden daha memnun olduğu zamana ait bir fotoğraf, kimisi için hoşuna gitmeyen halinin bir fotoğrafı, kimisi için sevdiği bir şiir veya söz olabiliyor. Bazen de sadece renkli boş bir postit bile yeterli oluyor. Önemli olan her ne asarsanız asın onu görünce kendinize “Ben bunu neden yemek istiyorum?” sorusunu sormayı hatırlamanız. Cevabı verdikten sonra yiyip yememek size kalmış… Lida kullanmak da öyle…

Bu da şartlanmanın güzel bir örneği. Televizyon ile yemek, son zamanlarda da bilgisayar ile yemek öyle birleşiyor ki insanın kafasında. Televizyonun karşısına geçer geçmez gidip mutfaktan bir şeyler almak geçiyor insanın içinden. Sanki biri olmadan öbürü olmazmış gibi. Bu özellikle kuruyemiş veya cips ise mideden çok, el ve ağzı meşgul etme amacıyla miktarı fark edilmeksizin tüketiliyor. Bu durumda iki seçenek var. Bunlardan biri lida zayıflama hapı kullanmaktır.

Bir başka seçenek ise elinizi meşgul edecek başka bir şey bulmak. Bazı kadınlar örgünün yardımcı olduğunu söylüyorlar. Eli meşgul etmekle kalmayıp zihni de belli bir şeye yönlendiriyor, terapötik bir etki de sağlıyor. Size uygun bir uğraş bulmak da sizin yaratıcılığınıza kalmış!

Lida ile Kilo Verme Hedefi

Salı, 18 Eylül 2012

Lida ile kilo verme hedefiSon yıllarda diyetisyenler “rejim” kelimesini mümkün olduğunca “diyet” kelimesi ile değiştirmeye çalışıyorlar. “Diyet” kelimesi aslen “günlük besin”, “beslenme düzeni”, “diyetisyen” ise “beslenme uzmanı” anlamına geliyor. Bu değişikliğin yapılmaya çalışılmasının nedeni “rejim” kelimesiyle gelen hatalı ve olumsuz çağrışımlar. Bu diyetler lida ile desteklenirse kilo verimi daha kolay olacaktır.

“Rejim” denince akla kalıcı bir beslenme alışkanlığı edinmekten ziyade aç kalmak, kısıtlamalar, yasaklamalar ve sadece lida ile kilo verme hedefi geliyor. Oysa “diyet” kelimesinin kullanımındaki amaç “sağlıklı beslenme alışkanlığı” hedefini ön plana çıkarmak idi.

Ancak geçtiğimiz yıllar içerisinde ben ne yazık ki “diyet” kelimesinin de insanlarda “rejim” ile eşanlamlı hale geldiğini ve aynı çağrışımları yaptığını gördüm. Kısıtlama ve yasak fikri ise daha baştan soğutucu olduğundan ve farkına varmasak da bizi olumsuz yönde etkilediğinden, ben bu yazıda “diyet” kelimesini de kullanmayacağım. Bu yazıda sadece “sağlıklı beslenme” ve “beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi” yönünde lida ile alakalı yazılar bulacaksınız.

Lida zayıflama hapı ile yeme davranışımızı değiştirmeye çalışırken bizi zorlayan ufak tefek alışkanlıklarımız vardır hani. Mesela porsiyon boyuna dikkat etmeye çalışırken gittiğimiz restoranda gelen koca tabakta et, püre ve pilav aniden bizi hedefimizden uzaklaştırabilir.

Bu, annelerimizin bize bir hediyesidir. “Tabakta bırakma arkandan ağlar”, “Kaç pirinç tanesi bırakırsan o kadar çocuğun olur”, ‘Yazık günah, bu kadar aç insan var dünyada”, “Çöpe mi gitsin yani şimdi bu!” cümlelerinden en az birini duyarak yetişmişizdir her birimiz. Oysa bu cümleler ne anlama gelir biliyor musunuz? Çöpe gideceğine senin midene gitsin demektir. Doymuş olmanıza rağmen yediğiniz her lokma vücudunuza çöp kutusu muamelesi yapmaktır. Siz bundan daha değerlisiniz. Siz o kalan bir parça yemeği yemeseniz de o dünyanın bir yerinde aç olan birisine gitmeyecek. Ya çöpe gidecek, ya sizin vücudunuza girecek. Seçim sizin!


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.