Aralık 2010 için Arşiv

Bu Sağlıklı Besinleri Güvenle Tüketebilirsiniz

Salı, 28 Aralık 2010

Zencefil 1 çay kaşığı ile 8 kalori ve 0 g yağ. Mide bulantısı, gebelik dönemindeki mide bulantısı şikayetlerine karşı, ayrıca içindeki maddelerin eklem ve kas iltihaplanmalarını iyileştirici etkisi söz konusu. Zencefilin sağlığa olan yararları gerçek anlamda çok fazladır. Zencefil aynı zamanda Lida zayıflamasında daha sağlıklı olmak için güvenle kullanılabilir.

Yaban turpu (karaturp) 1 çorba kaşığı rendede 2 kalori ve 0 g yağ. Kansere karşı korunmada etkili isotiosionat yönünden oldukça zengindir.

Nanenin 2 tatlı kaşığı kadarında 5 kalori ve 0 g yağ. Antioksidant ve kansere yakalanma riskini azaltıcı maddeler yönünden zengindir.

Maydanoz: 2 çorba kaşığı dolusu ince doğranmışında 3 kalori ve 0 g yağ. Beta karoten, lutein ve zeaksantin, A vitamini ön yapımcıları bakımından son derece zengin. C vitamininden yararlanmak istiyorsanız sakın suyunu çıkararak içmek gibi yanlış ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir uygulamaya girişmeyin. Ezme, doğrama ve pişirme, ayrıca güneş ışığı ve hava, gıda maddesindeki C vitamininin oksitlenerek kaybına neden olur. Bu nedenle C vitamininden yararlanmanız ve bu şekilde iltihaplanmayı baskılamanız için maydanozu mümkün olduğunca iri doğranmış ve çiğ, yani pişirmeden salatalar halinde tüketmeniz gerekir. Hem bu şekilde tüketmeniz Lida kolaylığı ile zayıflarken sizlerin kendinizi daha rahat hissetmesine de yardımcı olur. Pişmiş yemeklerin içine de maydanoz tat ve koku vermek amacıyla katılır. Ancak ısı ile karşılaştığında önemli ölçüde C vitamini kayba uğrar. Ancak bu seferde ısıtmanın etkisi ile maydanozdaki A vitamini artışa geçer ve daha etkin hale gelir. Bu nedenle bir kısım maydanozu iri doğranmış olarak ve çiğ şekilde, bir kısım maydanozu da aynı gün içinde ısıtarak hazırladığınız yemeklerin içinde pişmiş olarak tüketmeniz en doğrusu olacaktır. Bu sayede hem C hem de A vitamini günlük ihtiyaçlarınızı karşılamış olacak ve iltihaplanmanın baskılanmasmda son derece önemli bir adım atmış olacaksınız.

Organik Beslenmede Dikkat Edilesi Birkaç Nokta

Cumartesi, 25 Aralık 2010

Çok miktarda ketentohumu ve ketentohumu yağı, kan pıhtılaşmasını azaltabilir, kanamayı arttırabilir ve aspirin gibi benzer etkisi olan ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu nedenle Lida kapsül kullanırken keten tohumu tüketme miktarına dikkat ediniz.

  • Ketentohumunu yemeden önce öğütün; aksi takdirde emilmeden sindirim sisteminizden geçer. Oksitlenmeyi önlemek için öğütülmüş çekirdekleri buzdolabında tutun.
  • Çiğ kabuklu yemişleri mümkün olduğunca yemeye çalışın fırınlamak değerli yağlarının zarar görmesine neden olabilir. Çiğ yemişlere bir kez alıştığınızda, fırınlanmış olanlardan muhtemelen daha doyurucu ve zengin bulacaksınız.
  • Doyurucu olması için yoğurdunuzun üstüne ince kıyılmış badem serpin.
  • Porsiyon ölçülerinde dikkatli olun kabuklu yemişler sağlıklıdır ancak kalorileri çok fazladır. Fazla tüketilmeleri kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle eğer Lida yosun hapı kullanmıyorsanız ne kadar kabuklu yemiş tükettiğinize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Eski moda bir ceviz kıracağı bulun ve bir paket karışık kabuklu yemiş alın. Kabuklarını kırmak eğlencelidir, sarf edilen efor da yemenizi ve bir avuç yemişin ağzınıza girmesini yavaşlatacaktır.

Kilo kontrolünde mandıra ürünlerindeki kalsiyumun ne kadar kritik bir rol oynadığını gösteren araştırmalar üst üste yığılıyor (En iyi seçim: organik az yağlı sade yoğurt). Kalsiyumdaki az bir eksiklik bile, hücrelerdeki yağ yakan sinyalleri değiştiriyor ve metabolizma üzerinde köreltici etkiye sahip. Ancak kalsiyum sadece kiloyu etkilemiyor dokuz bin insanı kapsayan bir çalışma, kalsiyumun ayrıca metabolik sendroma karşı koruduğunu da gösteriyor. Günlük kalsiyum ihtiyacınızın karşılanması bu nedenlerle Lida kullanırken vazgeçemeyeceğiniz bir noktadır.a

Otla beslenmiş hayvanlardan elde edilen mandıra ürünlerinde doymuş ve trans yağlar vardır, fakat aynı zamanda en iyi türü de içerirler: konjuge linoleik asit yani CLA’lar. Vücut bileşimini iyileştirdiği gösterilmiş olan CLA’lar, daha kolay yakılabildiği yağ dokularından yağ çekilmesine yardımcı olurlar. Bu sağlıklı yağların, mandıra ürünlerinde bulunan yüksek miktardaki proteinle birleşimi de iştah baskıla- yan CCK hormonunu uyarır. Açık alanda yemlenen hayvanlardan elde edilen organik ürünlerin tadı daha iyidir, üstelik hiç antibiyotik, hormon veya daha çok omega-3 içermezler. İkramiye: Mandıra ürünlerindeki çinko iştah kesici leptinin sağlıklı seviyelerini desteklemede de etkilidir.

Koruyucu ve Katıkı Maddelerinin Bazı Etkileri

Perşembe, 23 Aralık 2010

Bir örnek ele alalım: Yaygın bir koruyucu olan bütil hidroksianisol yani BHA, FDA tarafından “genellikle güvenli olarak kabul ediliyor,” fakat hâlâ “insanlar için kanserojen madde olduğu tahmin ediliyor.” (Bundan nasıl bir anlam çıkıyor?) Bu kimyasal antioksidan, besin bozulmasını önlemede etkili oluyor ancak aynı zamanda bir endokrin bozucu. Bir çalışma bir erkek farenin aldığı BHA arttıkça, vücudunda dolaşan testosteron ve T4’ün azaldığını buldu. Bu küçük adamların cinsel istekleri kayboldu, spermleri azaldı ve zayıfladı, testisleri de küçüldü. Artı karaciğerleri, böbrek üstü bezleri büyüdü ve tiroit bezleri tamamen çöktü. BHA’nın inan vücuduna yaptığı etki de aynı olduğu için Lida yosun hapı kullanıcılarına BHA ‘lı gıda maddelerinden mümkün olduğu kadar uzak durmalarını öneriyoruz.

Şimdi tereyağı, domuz yağı, kahvaltı gevreği, fırınlanmış yiyecekler, tatlılar, bira, sebze yağları, patates cipsi, atıştırmalıklar, kabuklu yemişler, kurutulmuş patates, tatlandırıcılar, sosis, kümes hayvanları ve et ürünleri, meşrubat ve tatlılar için kuru karışımlar, kaplamalı meyveler, sakız, aktif kuru maya, pancar şekeri ve maya için köpük giderici maddeler, katı yağ için emülsiyon kıvam arttırıcılar da dâhil olmak üzere yediğimiz yüzlerce gıdayı bir düşünün. BHA yiyecek paketleri, ruj, dudak parlatıcıları, rimel, göz fan ve aklınıza gelecek hemen her türlü organiik ve bozulabilir kozmetik veya gıda ürününde kullanılmaktadır.

Bütün bunlarda kullanılan BHA endokrin sisteminizi dolayısıyla ensülin dengenizi bozabilir. Doktora danışmak için davranışla bağlantılı tavsiyemin nedeni ensülin direnci ile ilgili yaygın olan sanıkların başında genetik geçmişinizin yanı sıra BHA gibi farklı etkenlerin de yer alıyor olmasıdır. Genler kesinlikle önemli bir rol oynar. Örneğin tip 2 diyabet nesilden nesle aktarılır. Kişinin kontrolünde olmayan başka etkenler de söz konusu olabilir. Örneğin İngiltere’deki araştırmacılar hasarlı cenin gelişiminin yaşamın devamında ensülin, direnci ve diyabet geliştirme riskini artırdığını bulmuşlardır. Hamilelik döneminde ceninin tam gelişimini tamamlamadığı “küçük bebek” sendromu kaslarda olduğu gibi pankreas ye karaciğerdeki önemli dokuların gelişimini de geciktirebilir.

Nasıl hamilelik döneminde Lida kullanmanızı tasvip etmiyorsak aynı şekilde vücut düzeninizi bozacak kimyasal katkı veya koruyu maddeler içeren ürünler tüketmenizi doğru bulmuyoruz.

Daha Çok Kalorili Daha Az Besleyici Gıdalar

Pazartesi, 20 Aralık 2010

Pişmiş nişastalı karbonhidratların yarım kâsesinde 80 kalori ve 15 gram karbonhidrat vardır ve çoğunun, kan şekeriniz ve insülin üzerinde ani ve keskin bir etkisi vardır. Hangi sebzeye aşırı düşkünlüğünüz var, patates mi ıspanak mı?

Patates, pancar, mısır ve bezelye gibi kök sebzeler ile diğer nişastalı sebzelerin bazı önemli besleyici nitelikleri vardır örneğin patates harika bir potasyum kaynağıdır fakat diğer nişastasız sebzelerde yaygın olarak bulunan önemli antioksidanların ve diğer bitki kimyasallarının çoğu yoktur. Bu iki şeyi bir araya getirdiğinizde daha çok kalori ve daha az besleyicilik varmak istediğim noktayı da anlarsınız. Lida sağlık kullanıcılarına her zaman verdiği kalori ve besleyicilik arasında iyi oran olan yiyecekleri tüketmelerini önerdiğimizi de bir kere daha hatırlatmak istiyorum.

Günde iki porsiyondan daha az nişastalı sebze yemeyi hedefleyin. Eğer yiyecekseniz, kansere karşı etkili olduğu kanıtlanmış yaban havucu veya kalp krizini tetikleyen homosisteinin seviyesini düşürmeye yardımcı olan folatla yüklü pancar gibi ilginç türleri deneyin. Ben serbest radikallerle savaşan beta karoten ve C vitamini içeren tatlı patatesi de çok severim. Mısır, bezelye ve patates gibi olağan şüpheliler dışında her şey… Tanrı bilir, daha fazla mısıra ihtiyacınız yok!

Karpuz, ananas, muz ve mango esas olarak tüm tropikal meyveler çok şeker içerir ve sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. “Sınırlı” dediğimde ise haftada beş porsiyon kastediyorum (günde yaklaşık bir porsiyon olabilir). Buraya dikkat edin! sırf şekerli diye orjinal Lida kullanırken tüketilmeyeceğini düşünmek yanlış olur. Doğal olan her besin maddesini ölçülü bir şekilde tüketmek, ister Lida kullanın ister kullanmayın dikkat etmeniz gereken bir noktadır.

Kurutulmuş ve diğer işlenmiş meyveler, işlenmiş gıdalar olarak değerlendirilmelidir yani sizin için yararlı değildir o yüzden unutun gitsin. Birçok kurutulmuş meyvede bazı kişilerde kurdeşen , mide bulantısı, ishal, nefes darlığı ve hatta ölümcül şok gibi ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilen sülfıt isimli koruyucular vardır. İyi bir şey değildir. Üzüm paketleri bile yükleme yapılırken sülfitlenebilir.

Hareketsiz Aktiviteleri Hareketli Hale Dönüştürün

Pazar, 19 Aralık 2010

Bir arkadaşınızla öğle yemeği buluşması yerine egzersiz ya da yürüyüş buluşması ayarlayabilirsiniz. Parkta yürümek veya sokağın etrafında tur atmak ya da alışveriş merkezine yürüyüş birbirinizle sohbet etmek ve vücudunuza fayda sağlamak için mükemmel fırsatlardır. Bu fırsatları değerlendirmek Lida zayıflaması ‘na oldukça katkıda bulunmaktadır.

Hareketsiz bir aktiviteyi hareketli bir hale dönüştürmenin bir başka kolay örneği de telefonla konuşmaktır. Telsiz telefonunuz varsa konuşurken yürüyebilirsiniz. Ciddiyim. Tanıdığım en formda “konuşan ve yürüyen” kişi eşimdir. Günde ortalama bir saatini telefonda geçiren eşim bunu hareket halinde gerçekleştirir. Kabaca yılda birkaç yüz kilometre telefonla yürüyüş yapıyor. Ben bunları sık arama milleri olarak adlandırıyorum. Mesafe kontrol etmez, ter içinde kalmaz, ancak evin içinde aşağı ve yukarı dolaşır, bahçeye çıkıp eve döner, sıra dışı ancak tamamen değerli millerini doldurur. Eşim onun yaşındaki her kadın kadar ve çoğu gence göre hem metabolik hem de kardiyovasküler olarak formdadır. Telsiz telefonunuz yoksa hemen bir tane edinin ve bunu “egzersiz ekipmanı” olarak düşünün. Ya da kendinize bir koşu bandı veya sabit bisiklet alın ve telefonla konuşurken kullanın.

Televizyon izlemeyi bile hareketli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Reklam aralarını -genelde 2 dk sürer- iki dakikalık yürüyüşleriniz için kullanın. Haftalık 140 dakikalık yürüyüşünüzü yalnızca 70 reklam arasıyla tamamlayabilirsiniz ki kişiler kabaca 150 dakikalarını televizyon reklamları karşısında harcarlar. Bu durum bile başlı başına kilo almak için yeterli bir nedendir. Ama endişeye gerek yoktur Lida yosun kapsülü sayesinde gayet sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkündür. (Bu bilgi saat başı 5 dakikalık reklam arası ve Amerikalıların ortalama haftada 30 saat televizyon izlediği gerçeğine göre belirlenmiştir.) Alternatif olarak televizyonu koşu bandı ya da bisikletinizi kullanarak izleyebilirsiniz. Günde bir şovu “form şovu” olarak belirleyin ve bu zamanı aynı zamanda egzersizle değerlendirin. Koşu bandında müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir ya da telefonla görüşebilirsiniz.


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.