Ocak 2010 için Arşiv

Fazla Kilo Hakkında Lida Açıklaması

Pazar, 31 Ocak 2010

Fazla Kilo ve Lida başlığı altında Lidaweb web sitesinde yapılan açıklamada aşağıdaki şekilde obezite etkileri ve şişmanlık hastalığından, bunun Lida ile nasıl yokedilebileceğinden bahsedilmiş.

Alıntı:
“Fazla kilo, sağlığı tehdit eden unsurların en önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu ciddi tehditi bertaraf etmek için özenle geliştirilen Lida yüksek potansiyelli bir dalga yaratmayı başarmış ve ne yazık ki bu dalga sebebiyle (ki bu dalga Lida’ nın çok işe yarayan bir ürün olmasından ileri gelir) kötülenmiş, karalanmış ve kullanıcıların gözünde değer kaybetmiştir. Şişmanlık modernleşme sonucu yaygınlaşmıştır. Lida’ da bu yaygınlaşmaya doğru orantılı olarak modernleşmeyle ortaya çıkmıştır. Şişmanlık ilk etapta estetik bir rahatsızlık olarak algılanmıştır. Oysa şişmanlık dahili bir hastalıktır ve birçok hastalığı beraberinde getirir. (Örneğin: hipertansiyon, felç ve kalp krizi.)”

Kaynak: http://www.lidaweb.com

Kuruyemişler, tohumlar ve kalp sağlığı

Pazar, 24 Ocak 2010

220.000’den fazla kişiyle yapılan çalışmalar göstermiştir ki “kuruyemişli” diyetler, Amerika’da yaşayan erkek ve kadınlardaki başta gelen ölüm sebebi olan kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Bu bize şaşırtıcı gelmemeli: Kuru yemişler güçlü antioksidan ve anti-iltihapsallardır ve pek çok hastalık gibi kalp hastalığı da iltihapsal bir hastalıktır. Örneğin şu bulgulara bir göz atalım: Continue reading “Kuruyemişler, tohumlar ve kalp sağlığı” »

Besinlerin ve Tatlıların Saklanması, Dondurulması nasıl yapılır?

Perşembe, 14 Ocak 2010

Lida Marmelât yapılırken önce meyveler su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir, ezilir, şeker ilâve edilerek beraberce biraz daha kaynatılır. Reçelde meyvelerin parça veya bütün kalması istenirse önce şeker, su ile kaynatılarak şurup hazırlanır, meyveler şuruba atılarak beraberce kaynatılır. Reçel için en iyi meyveler; vişne, çilek, dut ve ayvadır. Çilek ve dut reçeli için 1 ölçü yıkanmış meyveler 1. ölçü şeker ilave edilip serin yerde 1 gün beletilir. Sonra şurup koyulaşmcaya kadar kaynatılır. Kaynama sırasında limon suyu veya tozu eklenir. Vişne reçeli için 1 ölçü yıkanmış, çekirdeği çıkarılmış meyveye 1.5 ölçü şeker konur. Continue reading “Besinlerin ve Tatlıların Saklanması, Dondurulması nasıl yapılır?” »

Parazitler

Cuma, 08 Ocak 2010

Birçok bağırsak paraziti vücuda yabancıdır vücudun atıkların dan beslenerek bağırsaklarda yaşarlar. Bazı kaynaklar Amerikalıların yüzde 85’inin kanca kurdu, tenya’ya kadar boyları mikroskobik ya da iki metre arasında değişen bir ya da daha fazla paraziti olduğunu ileri sürerler. Birleşmiş Milletlerden alman bir bilgiye göre, dünya çapında 1,5 milyar insanda yuvarlak kurt bulunmaktadır. Parazit taşıyıcılığı kronik hale geldiğinde vücudun metabolizmasını etkiler. Besinlerin emilmesini azaltır ve daha fazla maya üretilmesine neden olurlar, böylece vücudumuz gereğinden fazla asidik olur ve organlarımız sersemler, bağışıklık sistemimiz bozulur ve toksinler üretilir. Continue reading “Parazitler” »

Bulumia, Atıştırma ve Açlık Krizleri

Salı, 05 Ocak 2010

Bulumia. Tarifi, her zaman, her şeyi, her durumda, iştah duymadan yemek olan bu hastalık, üst beynin bir işlev bozukluğu olup etkisini ikinci beynimize yani, karnımıza da aktarmaktadır. Daima aşırı bir yağlanma ile sonuçlanır.
Atıştırma, az miktarda gıdanın devamlı ve otomatik olarak yenmesidir. Açlık olmadan alınan bu besinler için, hızlı bir ensülin salgısına neden olur. Hazırda bekleyen glikoz hemen kullanılır ve yağlar depolanmaya başlar zira yağların kullanımı yavaştır. Bir kere atıştırma başladı mı, açlık hissi hızla geri gelir ve tekrar atıştırma başlar.
Açlık krizi (İngilizcede hunger pangs denir), yemek saatlerinin haricinde hissedilen dayanılmaz ve acil yeme arzusudur. Nedeni belki bir önceki öğünde yeterince bes-lenilmemiş olması ya da çok uzun bir fiziksel efordan sonra oluşan hipoglisemi ya da duygusal bir şok olabilir. Continue reading “Bulumia, Atıştırma ve Açlık Krizleri” »


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.