Aralık 2009 için Arşiv

Düzenli egzersiz yapmanın vücuda yararları

Çarşamba, 30 Aralık 2009

Lida Hiçbir bağışıklık sistemini güçlendiren diyet ve yaşam tarzı programı ılımlı günlük egzersiz olmadan tamamlanmayacaktır. Egzersiz doğal öldürücü hücre faaliyetini yükseltir ve kaslarınızın lenfatik damarlar çevresinde lenfi itmesini sağlar. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren iyi egzersizler hızlı yürüyüş, yoga ve tai chidir; bu sonuncusunun beyaz kan hücreleri üretimini yüzde 40 çoğalttığı keşfedilmiştir.
Fakat çok fazla egzersiz de bağışıklık sistemini zayıflatabilir.Örneğin maraton koşucuları gibi atletlerde çoğunlukla bağışıklık sisteminin kalktığı ve sıklıkla soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara yenik düştükleri kanıtlanmış bir olgudur.

Baş Ağrıları : Mekanizma

Salı, 22 Aralık 2009

Baş ağrısı bütün insanların bağzı bağzı karşılaştığı sorunların başında gelir. Hayatı süresince bazı zamanlarda baş ağrısından dert yanmayan insan bulmak zordur. Günlük yaşamda ki streslerden soğuk algınlığına, kansızlıktan yüksek tansiyona varıncaya dek pek çok etken baş ağrısına neden olabilir. Continue reading “Baş Ağrıları : Mekanizma” »

Yüksek Orandaki Kan Yağ Değerleri

Cuma, 18 Aralık 2009

Fazla gıda alımı ve bununla birlikte fazla yağlı tüketim özellikle de hayvansal yağ bakımından zengin tüketim sonucunda kan serum trigliserid miktarında artış olur. Bunu takiben kolesterolü damar çeperinden kopararak kana ve idrara karıştıran bu şekilde kolesterolü düşüren yüksek yoğunluklu lipoprotein ya da iyi kolesterol’de düşme olur.

Tersine kolesterolü damar çeperine yapıştırarak damar daralmasını tetikleyen düşük yoğunluklu lipoprotein yani kötü kolesterolde ise artış olur. Bu nedenlerle her altı ayda bir yani yılda iki defa hatta bazen üçer ay aralıkla yılda dört defa sağlıklı hissettiğiniz dönemlerde de düzenli olarak kan kontrolü yaptırmanız serum trigliserid, kötü kolesterol, iyi kolesterol ve total kolesterolünüzü belirlemeniz gerekir. Bunların yüksek çıkması halinde derhal gıda politikanızı belirlemek, yağ oranı düşük, bitkisel kökenli ve bol sıvı takviyeli bir beslenmeye geçmek, düzenli egzersize  ve Lida Yosun Kapsülüne başlamakla gerekli önlemleri almış olursunuz.

Yukarıda ve pek çok yerde değindiğim üzere aşırı gıda tüketimi ve aşırı yağlı beslenme öncelikle kalp damarlarında ve kalbi besleyen koroner damar çeperlerinde birikmeleri neticesinde bu damarların kireçlenmesine ve daralmasına neden olur. Okuyucularımızın yaptığı Lida Kullanıcı Yorumlarında da bahsedildiği gibi Fazla kilolarınızdan kurtulmakla tüm bu kötü hastalıklarında önüne geçmiş olucaksınız.

Tuz Tüketimine Ne Kadar Olmalıdır?

Perşembe, 17 Aralık 2009

Kilo vermek isteyen bireylerin tuzu da kısıtlaması gerekir. Zira tuz iştahı artırarak daha fazla yemeğe teşvik eder. Ayrıca susuzluğu artırarak su tüketimini de artırır. Tuz yerine bunların eksikliğini giderebilen baharat veya bitkisel şifalı Lida Yosun Kapsülleri denenmelidir.

Yağlı maddelerin örnek olarak yağlı et gibi, önceden küçük parçalar halinde suda pişirilmesi ve sonrasında süzülmesi ile yağların giderilmesini takiben tüketilmesi daha fazla yağ alımını mümkün kılacaktır. Günde iki ya da üç öğün yemek yerine, az miktarlarda 6-7 öğün yemeği alışkanlık haline getirmek. Bunların arasında atıştırma olarak tabir ettiğimiz gıda alımlarını durdurmak. Tüm öğünlerde düşük kalorili gıda maddelerini tercih etmek, kilo vermeye ve de olan kilonun artmamasına yardımcı olacaktır. Lida Yorumlarında da bu tür önlemlerin kilo veriminde daha kalıcı olacağı söylenmiştir.

Alkol, hem içi besin yönünden boş bir madde olmasıyla ve hem de gramının 7 kalori vermesi yani kalori değerinin yüksek olması dolayısıyla şişmanlatmak özellikle de yağlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle yağlanma ve kilo alımından korunmada alkolün özellikle terk edilmesi gerekmektedir.

Alkol Kullanımı ve Zararları

Çarşamba, 16 Aralık 2009

Alkol kullanımı Az miktarda alınması dahilinde yüksek yoğunluklu lipoprotein miktarını artırmasına karşılık, sürekli kullanımda (ki mutlaka sürekli kullanıma geçilir) düşük yoğunluklu yani zararlı lipoprotein miktarında artışa neden olur. Gene yüksek miktarda alındığında düşük miktarda kullanımının aksine, kan basıncını azaltarak kan pıhtılaşma riskini artırır.

Homocysteine (kalp ve damar dokusu için toksik bir protein türevidir) miktarını azaltır. Damar yüzeyindeki plak oluşumunu azaltır. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı kalp krizi riskini azaltır. Düşük yoğunluklu lipoprotein oksidasyonunu yavaşlatır.

Kan kolesterolünü düşürür. Yüksek yoğunluklu yani yararlı lipoprotein miktarını artırır. Lida Yosun Kapsülü Düşük yoğunluklu lipoprotein miktarının yüksek yoğunluklu protein miktarına oranını azaltarak düzenler. Kan kolesterolünü düşürür. Kalp krizi riskini azaltır. Düşük yoğunluklu lipoprotein miktarının yüksek yoğunluklu lipoproteine oranını küçültür.


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.