Aralık 2008 için Arşiv

Lida Sürümlerinin İçerikleri

Cuma, 05 Aralık 2008

Lida Çiçeği Özü.

İngilizce ismi: Lida Flower Stamens.
Ayurvedic   : Nelum Renu.
Latince          : Nelumbo Nucigera.
Lida Çiçeğinin ana yurdu Afganistan’dan Vietnam’a kadar çok geniş topraklardır.18.Yüzyılda çiçeğin tohumları Batı Avrupa’ya getirilmiş ve buradan da hızla dünyaya yayılarak botanik bahcelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

1990’lı yıllarda yapılan bilimsel bir çok araştırma,çiçeğin kökü çekirdeği ve genç yapraklarından elde edilen özün insan bünyesinde ateş düsürücü özelliğinin yansıra kan şekerini düzenleyici ve  metobolizma hızlandırıcı özelliğini ortaya çikarmıştır.

Ayrıca bitkinin genç çekirdeklerinin sıkılması ile elde edilen özüt tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında sindirim sistemindeki düzensizlikleri ve kabızı ortadan kaldırır,antioxidan ozelliğe sahiptir.

Yapraklarından  yapılan bitkisel zayıflama cayı ile Kilo vermek isteyenlerin  en zararsız dostu olan Lida Çiceği  uzakdoğu’dan sonra ABD ve Avrupa’da da son derece popüler bir hale gelmiş ve GNN Laboratuarları’nda bitkiye ait öz “soğuk damıtılma” yöntemi ile jel kapsül haline getirilerek diğer bitkisel zayıflama ürünleri ile desteklenip tüketiciye sunulmuştur.

Lida Çiceği özü dünya üzerinde şu ana kadar kullanılan bitkisel zayıflama ürünleri arasında “en etkili” “en zararsız” ve verilen kiloların geri gelmemesi özelliği ile “en tercih edilenidir”.

Referanslar:
Wood, C. E. Jr. 1999. The genera of the Nymphaeaceae and Ceratophyllaceae in the southeastern United States. J. Arnold Arbor. 40: 94-112.
Cassia Seed(Cassia Çekirdegi)
İngilizce ismi: Cassia Seed.
Ayurvedic     : Aragvadha.
Latince          : Cassia Atrufistula.

Tropikal bölgelerde yetişen boyu 4metreye kadar ulaşabilen geniş yeşil yapraklı ve sarı çiçekleri olan bir bitkidir.100 ün üzerinde çesidi olmakla birlikte laksatif ve kandaki glikoz oranını düzenleyici özelliği bulunan,tarihte ve günümüzde herbalizm ve alternatif tıpta kullanilan cinsi “Cassia Atrufistula” dır.
Cassia bitkisinin Avrupa ve Amerika’ya uzanması ile birlikte çay ve toz,jel kapsül formunda zayıflama ürünlerinde kullanılması son dönemde çok yaygınlaşmıştır.Doğal antioxidandır.

Referanslar:
International Legume Database & Information Service (ILDIS) (2005) Version 10.01, November 2005. Retrieved 2007-DEC-20.

Guaranin.

İngilizce ismi: Guarana.
Botanik biliminde:Paullinia Cupana.

Batı dünyasından Amazon Ormanlarına gelen ilk yerleşimciler,yerlilerin ellerinden eksik etmedikleri bu kırmızı kabuklu siyah çekirdekli meyvenin, yerlilerce “sihirli güç” verdiği iddialarindan sonra,bu meyveye önce kutsal meyve ardından warana ve son olarakta guarana ismini verdiler.

Meyve doğal yöntemler kullanılarak elle toplanıp çekirdekleri ayıklanıp, güneşte kurutulduktan sonra kahve şeklinde içilmektedir.Meyvenin etken maddesi olan guaranin ,kahvede bulunan etken madde kafein ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır.Metobolizma hızlandırıcı,doğal enerji verici özellikler taşır. Bu sayede guaranin kullanan kişilerde yavaş çalışan metobolizma hızlanarak  extra kalori yakmaya  ve bununla birlikte sağlıklı kilo verme süreci başlar.

Brezilya başta olmak üzere tüm Güney Amerika’da günlük yaşamda kullanılan lezzetli ve doğal bir içecek olarakta karşımıza çıkmaktadır.

Referanslar:
Bennett Alan Weinberg, and Bonnie K.Bealer, The World of Caffeine: The Science and Culture of the World’s Most Popular Drug (New York: Routledge, 2001) 259-60
Sir Ghillean Prance, Mark Nesbitt (2004). Cultural History of Plants. New York: Routledge, 179
Bydlowski SP, et al. (1991). “An aqueous extract of guarana (Paullinia cupana) decreases platelet thromboxane synthesis”. Braz J Med Biol Res 24 (4): 421–4.

Konjak.
İngilizce ismi : Konjak.
Japonca         : Konnyaku.
Latince          :  Amorphophallus.
Çin,Japonya ve Kore’de yetişen,tamamı ile vejeteryan içerikli jöle ve un yapımında kullanılan fiber yönünden son derece zengin bir bitkidir.Kurutulmuş Konjac bitkisi kökü %40 civarında glucomannan sakızı içerir. Glukomannan’ın obezite ve zayıflama da kullanılma sebebi emme kapasitesi çok yüksek bitkisel fiber olmasıdır.

Daha net anlatmak gerekirse dünyanın en saygı duyulan bilgi kaynaği Wikipedia da yer verildiği üzere,4 hafta boyunca her yemek öncesinde 1 bardak su ile 1 gram glukomannan alan obezite hastaları ortalama 5,5 pound yani 2,5 kilo vermişlerdir. Bu netice, 1 gram glukomannanın sözkonusu suyu emerek midede “doğal”tokluk hissi olusturması ile olmaktadır,son derece sağlıklı bir zayıflama yöntemidir ve sıfır yan etkiye sahiptir.

Yine aynı bilgi kaynaklarında yer verildiği üzere 4 hafta boyunca günlük 3,9 gram glukomannan(konjac) kullanan hastalarda kolesterol oranı inanılmaz şekilde %23 gerilemiştir.

Refereanslar:

Wikipedia Passaretti S, Franzoni M, Comin U, et al (1991). “Action of glucomannans on complaints in patients affected with chronic constipation: a multicentric clinical evaluation”. Ital J Gastroenterol 23 (7): 421–5
Kaname Katsuraya, Kohsaku Okuyamab, Kenichi Hatanakab, Ryuichi Oshimab, Takaya Satoc, and Kei Matsuzakic (2003). “Constitution of konjac glucomannan: chemical analysis and 13C NMR spectroscopy”. Carbohydrate Polymers 53 (2): 183–189


Semen Trigonella

İngilizce ismi : Fenugreek.
Ayurvedic     : Chandrika.
Latince          : Trigonella  Foenum.
Fenugreek Bitkisi’nin yetiştiği bölgeler Akdeniz ülkeleri,Hindistan ve Çin’dir.Bitkinin ilaç olarak kullanımı ilk kez 3500 yıl önce Mısır Eber Papirüsleri’nde görülmüştür.

Fenugreek binlerce yıl boyunca Arap,Hint ve Yunan tıbbında bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır.Kullanıldığı hastalıkların bir kısmı dizanteri,ishal,iştah kaybı,kronik öksürük ,kan şekeri düzenlenmesi ve karaciğer destegi idi.

Günümüz modern bitki biliminde ise Fenugreek’in kolesterolu düşürmesi ve kan şekeri glukozunu düzenleyici etkisi net olarak kabul edilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar da Fenugreek çekirdeğinin yemekler ile alınan yağların  %15 ile 20 si kadar olan kısmını bünye tarafından emilim tamamlanmadan dışkılama sırasında vücuttan ayırdığı saptanmıştır.Bu gerçek doğa harikası bitkinin ,çok uzun yıllar boyu insanlığın en ciddi sorunlarından biri olan  zayıflama,kilo verme savaşımında son derece önemli bir silahı olacağı düşünülmektedir.

Referanslar:
Leung AY, Foster S. Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Food, Drugs and Cosmetics, 2nd ed., (New York: John Wiley & Sons, Inc. 1996).
Bruneton J. Pharmacognosy, Phytochemistry, Medicinal Plants. 2nd ed., (Paris: Lavoisier Publishing 1993).
Evans,W.C., Trease and Evans’ Pharmacognosy, 13th ed., (Philadelphia, Bailliere Tindall, 1989)

Likit Lida Yumuşak Kapsül!

Cuma, 05 Aralık 2008

Size şu ana kadar duymuş, reklamlarını görmüş yada kullanmış olduğunuz zayıflama haplarından, zayıflama ilaçları yada zayıflama bantlarından cok daha farklı bir ürün sunuyoruz. Likit Turunç çiçeği özünden oluşturulmuş Lida !

Likit Lida klasik toz oluşumlu zayıflama haplarından çok farklı ve çok daha etkili bir üründür.”Hard Jel” yani sıvı içeriklidir. Ürün formülünü oluşturan bileşenlerin bünyeniz tarafından %100 emilimi gerçekleşmesi sebebi ile klasik zayıflama haplarındaki gibi etken madelerin nerede ise yarısının dışarıya atılması olmadan tam performans ve fayda sağlar.Bu sayede daha az hap kullanırken bünyenizi de daha az yorarasınız.
Zayıflamak için aylarca beklemeniz gerekmez. İlk almaya başladığınız zayıflama kapsülü ile birlikte kilo kaybı hareketi başlar.1 Kutu Lida’ü bitirdiğinizde(15-30 gün arası) “gözle görülür derececede” zayıflamış olursunuz.

Size tüm zamanların en etkili ve bitkisel zayıflama hapı Lida’ü sunuyor ve bu “dünyanın ilk bitkisel jel zayıflama hapı” ile zamanınızı da ,paranızı da boşa harcamadan sağlıklı zayıflama yaşayacağınız sözünü veriyoruz.

Lida’ nın İçeriği Sağlıklı!

Cuma, 05 Aralık 2008

Lida her ne kadar 21. yüzyılın süper gıdası olarak tanıtılsa da yüzyıllar önce insanoğlu tarafından keşfedilmiş bir besindir. Lidanın, Texcoco gölü kıyısında yaşayan Aztekler tarafından tüketildiğine ilişkin en eski kaynak 1524 yılına dayanmaktadır. Ayrıca Çad gölü kıyısında yaşayan Kanembu kabilesi yerlileri de bu besini çok eski çağlardan beri tanımakta ve yiyecek olarak tüketmektedirler. Ancak, ticari kültürlerinin yapılması ve bilimsel alandaki çalışmaların başlaması ; ürünün 1963 yılında Fransız Petrol Araştırma Enstitüsü tarafından ortaya çıkarılarak, % 60-70 oranında protein içeren Lida algini laboratuar koşullarında üretmeleriyle olmuştur. Daha sonra Nasa, astronotlara besin tableti yapılması amacıyla bu alg üzerinde yapılan ilk çalışmalara öncülük etmiştir.

Dünya üzerinde başta A.B.D, Japonya, Çin, Tayland ve Hindistan olmak üzere, birçok ülkede yıllık 1000 tonun üzerinde Lida üretimi, yıllardan beri yapılmaktadır. FDA ( Federal Drug Administration)’ nın 23 haziran 1981 tarihli raporunda Lidanın çok çeşitli vitamin ve mineralleri içeren bir protein kaynağı olduğu belirtilmiş ve A.B.D’ de satış ve tüketilmesine yasal olarak izin verilmiştir.

Lida Hakkında Farklı Bir Açıklama

Cuma, 05 Aralık 2008

Aşağıdaki Farklı Açıklama internette yapılmıştır ve doğruluğu bilinmemektedir.

LİDA NEDİR?
Lida, mavi-yeşil algler grubuna ait mikroskobik bir yosun türüdür. İlk fotosentetik canlıların torunu olarak kabul edilir. Lida, doğaya son derece saygılı, dünya kaynaklarından minimum ölçüde tüketen çevreye zarar vermeyen havuzlarda üretilen bir üründür. Olgunlaşan Lidalar, sudan süzülerek kurutulduktan sonra herhangi bir işleme tabi tutulmadan  doğal haliyle, toz olarak ya da tablet haline getirilerek tüketime sunulmaktadır.

SÜPER BESİN LİDA
Lida, içerdiği % 65 protein oranıyla  en iyi bitkisel protein kaynağıdır. Günde 3-5 gr. Lida günlük beta karoten, vitamin B12, vitamin B kompleks, demir, esansiyel mineraller ve gama-linolenik asit ihtiyacının tamamına yakınını karşılar.

Protein Kaynağı     % Su     % protein
Lida     5     60-70
Soya     8     36,7
Süt tozu     4     36
Sardalya     50     20,6
Alabalık     77,6     19,2
Tavuk eti      61,3     19
Sığır eti     56,5     17,4
Yumurta     74     12,8
Koyun sütü     81,6     5,6
Yoğurt     86,1     4,8
İnek sütü     88,5     3,2

PROTEİN VE AMİNOASİTLER
Lida, % 65 oranıyla herhangi bir doğal besin maddesinden çok daha fazla protein içerir. Lidayı, % 35 oranıyla soya fasulyesi, yine % 35 oranıyla süt tozu, % 15-25 oranıyla kırmızı et ya da balık eti, % 12 oranıyla yumurta ve % 3.2 oranıyla da süt takip eder. Proteinler, aminoasitlerden oluşur.

Esansiyel aminoasitler, insan organizması tarafından üretilmediği için dışarıdan alınmalıdır. Vücudun non-esansiyel aminoasitlere de ihtiyacı vardır. Ancak, vücut bunları sentezleyebilir. Bir protein, tüm esansiyel aminoasitleri içeriyorsa tam bir protein olarak kabul edilir.. Lida, tüm esansiyel aminoasitleri içerdiği için tam bir proteindir. Günlük alınan 36 gram Lida, erişkin bir insanın tüm esansiyel aminoasit ihtiyacını karşılar.

Lidanın  hücre duvarı mukopolisakkaritlerden oluşur, yapısında selüloz yoktur. Bu yapısal özellik, Lidayı kolay sindirilebilir ve hazmedilebilir yapar. Bu özellik intestinal malabsorbsiyon ( emilim bozukluğu ) şikayeti olan insanlar ve yaşlılar için önemlidir.

YAĞ, KALORİ, KOLESTEROL
Lida, % 5 oranıyla diğer tüm protein kaynaklarından daha az yağ içerir. 10 gr. Lida, 36 kaloridir ve hemen hemen hiç kolesterol içermez. BU demektir ki, Lida düşük kalorili, kolesterolsüz, düşük yağ oranlı proteindir.

VİTAMİNLER VE MİNERALLER

Doğal Beta-karoten: ( Provit- A )

Lida, konsantre havuçtan yaklaşık 10 kat fazla beta karoten içerir.10 gram Lida, günlük ihtiyacın yaklaşık 4 katı kadar ( 23000 IU- 14 mg) beta karoten içerir.Yüksek dozlarda vitamin A toksik olabilir. Ancak, Lida ve bazı bitkilerde de bulunan beta karoten güvenlidir. Çünkü, insan vücudu sadece ihtiyaç duyduğu anda beta-karoteni  A vitaminine çevirir.

A vitamini, özellikle mukozalar ve görme için gerekli olan pigmentler için önemlidir.Beta-karotenin serum kolesterol düzeyini düşürücü ve kanser riskini azaltıcı bir takım etkileri vardır.

Son 20 yılda, kanser çalışmaları yapan bazı otoriteler, beta-karotenin başta akciğer, göğüs, mide, kalın bağırsak, meme ve rahim ağzı olmak üzere birçok kanser tipini önleme de etkili olduğunu ve bu kanserlere yakalanma riskini azalttığını bildirmişlerdir. Beta-karoten dışında, Lida zengin antioksidan özellikte en az 10 çeşit karotenoid içerir. Bu karotenler ve ksantofiller vücudun değişik alanlarında fonksiyon gösterir ve diğer esansiyel vitaminler ve minerallerle birlikte etki ederler.

Vitamin B 12 ve B kompleks vitaminler:
Lida, doğadaki en zengin bitkisel B 12 vit. Kaynağıdır. 10 gr. Lida, 20 mg B 12 vitamini içerir. B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin yapımaında ve sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir. Eksikliğinde sinir dejenerasyonu ve pernizisyon anemi görülebilir.

Öte yandan, 5 gr. Lida, fazlasıyla tiamin, nisain ve riboflavin içerir. B6, niasin, biotin, pantotenik asit, folik asit, inositol daha düşük oranlarda bulunur.

En iyi doğal demir desteği:

Demir eksikliği özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılarda sıklıkla görülür. Genellikle, kadınlar kilo verme diyetlerinde yeterli demir alamazlar ve kansızlığa bağlı olarak ortaya çıka sorunlar yaşarlar.

Demir, kırmızı kan hücreleri yapımı ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için şarttır.10 gr. Lida da 10 mg. Demir bulunur. Bu da vücudun günlük demir ihtiyacının % 55’ini karşılar. Lidanın demiri, hazır demir preparatlarına oranla daha iyi emilir.

Kalsiyum, magnezyum, çinko ve diğer eser elementler:

Lida, sütten kat kat fazla kalsiyum içerir. Kalsiyum, kemikler ve nöral iletim için gereklidir. Eksikliği özellikle yaşlı kadınlarda osteoporoza ( kemik erimesi ) yol açabilir. Lida da yüksek oranda magnezyum da bulunmaktadır. Magnezyumun, vücudumuzda kalsiyum emilimini kolaylaştırmak, kan basıncını düzenlemek gibi etkileri vardır. Lida oldukça düşük oranlarda sodyum ve iyot içerir. Bu nedenle tuzsuz diyet uygulayanlar için idealdir.

Öte yandan, insan vücudu, enzim sistemlerinin fonksiyonu ve diğer fizyolojik olaylar için esansiyel eser minerallere ihtiyaç duyarlar. Günümüz diyetinde bu eser minerallerin eksikliği oldukça yaygın olarak görülür. 10 gr. Lida, günlük manganez ihtiyacının % 25’ini, krom ihtiyacının % 21’ini, selenyum ihtiyacının da % 14’ünü karşılar.

ESANSİYEL YAĞ ASİTLERİ:
İnsanların, günlük beslenmeyle alınan yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. Esansiyel yağ asitlerinin, kolesterol düzeylerinin ayarlanması ve prostoglandinlerin sentezlenmesi gibi görevleri vardır.. Lida, % 4-7 oranında yağ içerir. 10 gram Lida, başta linoleik ve gamalinoleik asit olmak üzere 225 mg esansiyel yağ asiti içerir.

DOĞAL PİGMENTLER:

Phycocyanin:
Pigmentler, insan metabolizmasında gerekli çok sayıda enzimin sentezlenmesinde yardımcıdırlar. Lida bu koyu rengini, güneş ışığının değişik dalga boylarında üretilen doğal pigmentlerden alır. Phycocyanin, Lidanın yapısında demir içeren en önemli pigmenttir. Bu pigment Lidanın tüm ağırlığının % 14’ünü oluşturur.

Klorofil:
Yeşil besinlerin genel özelliği, yüksek klorofil içermeleridir. Klorofil, temizleyen ve detoksifiye eden bitkisel besin olarak bilinir. Hemoglobine benzerliği nedeniyle  bazen yeşil kan olarak da adlandırılır. Yeşil rengi, içerdiği magnezyum iyonuna bağlıdır. Lida, % 1’lik klorofil oranıyla en yüksek klorofil içeren besinlerden biridir.

DİYETLERDE KULLANIMI:

Lida, doğal bir gıda desteğidir. Günlük beslenmeye takviye olarak kullanılmasının yanı sıra diyetlerde de tercih edilmektedir. Günlük alınan 3-6 tablet Lida, tokluk hissi vermede ve diyet süresince alınamayan besin elementlerinin karşılanmasında önemli rol oynamaktadır.

Önemli Duyuru!

Cuma, 05 Aralık 2008

Son günlerde medyada, yosun kapsüllerinin sağlığa zararlı olduğu ve bu nedenle sağlık bakanlığı tarafından toplatıldığına dair haberler yayınlanmaktadır. Haberlere konu olan bu ürünler, kaçak yollarla, özellikle Çin’den getirilen ve izin belgesi olmayan ürünlerdir. Zayıflatan yosun kapsülü adı altında internet ve aktarlarda satılan bu ürünler, yosun özleri ( Lida değil) yanı sıra, reçete ile satılan bazı zayıflama ilaçlarının etken maddesi olan Sibutramin içermektedir.

Sibutramin, açlık duygusunu azaltmak üzere merkezi sinir sistemine etki eden bir kimyasal moleküldür. Ancak, doktor reçetesi ile ve tıbbi kontrol altında kullanılması gereken bir ilaçtır , çünkü uygun olmayan bir kullanım sonucu kalp ve damar sisteminde, gastro-intestinal sistemde, merkezi sinir sisteminde, deride, duysal organlarda ağır yan etkilere yol açabilmektedir. Ve özellikle, başka ilaçlarla birlikte (bazı anti depresanlar, bazı migren ilaçları, öksürük, nezle tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar…) alındığında dikkatli ve hassas olmak gerekmektedir.

LİDA yosun kapsülleri içerisinde kesinlikle, yan etkilere neden olabilecek Sibutramin ya da benzer bir kimyasal madde bulunmamaktadır. Ürünümüz Tarım Bakanlığı kontrolünde olmak üzere Farmed İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş. bünyesinde bulunan Farmalife İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından 06.04.2007 tarih ve 0734001871 sayı ile resmi ithalat izni alınmıştır. Habere konu olan ürünle, ürünümüzün hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

BİLGİLERİNİZE DUYURULUR. SAYGILARIMIZLA.


Çin konuşlu fabrikasında Lida turunç filizleri ile üretilmektedir.